หัวข้อ: อ้อยต้อยต่อนผญา (บั้นคองคอย)

Hybrid View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวหัวเขียง

อ้อยต้อยต่อนผญา (บั้นคองคอย)

คองคอยเจ้า คือกบเขียดคอยฝน คือคนจนคอยรวย ย่านแต่ตายบ่เห็นซ้ำ

คองคอยเจ้า คอยหลายจนว่าเบื่อ ความเว้าว่าปีนี้ บาดเถิงแล้วว่าปีฮือ

คองคอยเจ้าจนเหมิดเขตพรรษา ว่าสิสิกออกมาผัดคากฐินทอด
    เหมิดกฐินแล้วกะยังคือเก่า สิให้คอยฮอดเฒ่า เซาท่อนข่อยบ่คอย

คองคอยเจ้าอยู่หัวนาหม่องเก่า นกเขาขันกระแตดแต้ แจนแวนฮ้อง แห่งคึดหลาย

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ไทบ้านพระเสาร์
    คองคอยถ่าอยู่เถียงนาหม่องเคยนั่ง เป็นหยั่งน้อมื้อนี้สาวนางหล่าไปอยู่ไส

หรือเจ้าลงไปไทยแล้วสาวนางบ่ส่งข่าว ปล่อยให้บ่าวผู้ฮ้ายน้ำตาย้อยล้นหน่วยตา...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    อ่านเพลินดีค่ะ ม่วนทุกบั้นเลย ถ่าอ่านต่ออยู่เด้อจ้า ..
    มองต่าง..อย่างปลง

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวหัวเขียง

ขอบคุณท่านผู้มีเกียรติทั้งหลาย สำหรับการติดตาม

ช่วงนี้จะเขียน...เป็นโตอย่าง...ของแต่ละประเภทของผญาครับ

คราวๆประมาณ 55 ชุด...ที่จะส่งเข้าประกวดครับ

:*- :*- :*-

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    ขอเป็นกำลังใจเด้อค่ะ
    อย่างน้อยกะถือว่าได้มีประสบการณ์และเป็นวิทยาทานเนาะค่ะ
    หาบุคลากรยากสมัยนี้กับผู่เชี่ยวชาญในศาสตร์แขนงนี้เนาะค่ะ
    ถ้าชนะเลิศยิ่งสิเป็นขวัญและกำลังใจให้เฮายิ่งขึ้นเนาะค่ะ
    บ้านมหาสิได่ปราชญ์เพิ่มมาอิกคนแล้วพี่น้อง... สู้ๆ ค๊าฟฟฟ :l-
    มองต่าง..อย่างปลง