หัวข้อ: ต้นทม

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

ต้นทม

ผมมีต้นไม้ที่ถ่ายไว้ในสต็อก อีกต้นนึงผมคึดว่าเป็นต้นทม หรือต้นกระทุ่มแน่นอน
    แต่พอเปิดหาเบิ่งตามคอลัมน์ต่างๆ กะเฮ็ดให้งงครับ
    แต่ละหม่องเอิ้นคือกัน บ่คือกัน ผู้นึงวากระทุ่มน้ำ ผู้นึงวากระทุ่มเขา กระทุ่มเขาของผู้นึงคือกระทุ่มคลองของอีกคน กระทุ่มนา กระทุ่มป่า ก้านเหลือง ตับเต่า ตะกู สารพัด
    แต่ต้นไม้ในวงศ์นี้กะมีเป็นร้อยๆ พันๆ ใบแหลม ใบมน ใบขน ใบมัน
    ผมถ่ายรูปไว้แล้วกะอยากนำมาให้พี่น้องเบิ่ง ผู้ได๋มักซือหยังกะตั้งเอาโลดเด้อครับ

ตัวอย่างที่ขะเจ้าเอิ้น

กระทุ่ม / Anthocephalus chinensis (Lark ) A.Rich.exwalp / Rubiaceae / biogang.net

กระทุ่มน้ำ / Ochreinauclea maingayi (Hook.f.) Ridsd / dnp.go.th

กระทุ่มน้ำ / Mitragyna diversifolia (Wall.ex G.Don) Havil. / RUBIACEAE / nrru.ac.th

ต้นกระทุ่มบก / Anthocephalus chainensis A. Rich. / thaimtb.com

กระทุ่ม / Anthocephalus chinensis (Lamk.) A. Rich. ex Walp / Rubiaceae / ลานธรรมจักร

กระทุ่ม / Neonauclea sessifolia (Roxb.)Merr / Phargarden.com

กระทุ่ม / Anthocephalus chinensis (Lamk.) A. Rich. ex Walp. Rubiaceae / บ้านพุด

ต้นทม

ต้นทม

ต้นทม

สิแม่นฮอยเพิ่นถากไปเฮ็ดยา หรือต้มน้ำย้อมอีหยังจักอย่าง

ต้นทม

ต้นทม

นี่อีกต้นนึง ต้นเรียบขาวคือต้นเปือยหรือต้นบักสีดา ไปเห็นบางคุ้มเพิ่นกะเอิ้นกระทุ่มเขา บางคุ้มผัดวากระทุ่มคลอง บาวหม่องกระทุ่มปา
    ผู้ได๋หมั่นใจวาแม่นแท้จังได๋กะซอยบอกน้องนุงแน่เด้อครับ ผมกะบ่มั่นใจปานได๋ดอก เห็นดอกมันซงคือกัน กะเลยรวมไว้นำกัน

ต้นทม

ต้นทม

ต้นทม

ต้นทม

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    กกทม ( ภาษาอิสานออกเสียงตามที่เขียนเลยครับ ทม )

บ้านผมหลายครับสิเกิดอยู่นำนาทาม ต้นบักใหญ่หลายคนโอบกะมี

ต้นทมบ้ามผมสิเป็นแบบเดียวกับในรูปต้นที่สอง เปลือกลำต้นสิลอกคือต้นบักสีดาและต้นเปือย(ตะแบก)

ฮากของต้นทม เพิ่นสิขุดเอามาเฮ็ด เต้าแคน ครับ แต่ว่าทางการเพิ่นสิเอิ้น กระทุ่มบก กระทุ่มเขา อิหยังผมกะบ่ฮู้คือกันครับ ฮู้แต่ภาษาบ้านเฮา

ส่วนต้นแรกบ้านผมบ่มีครับ

แม่หญิงโบราณเพิ่นสิตัดผมมวยกลมๆ เอิ้นว่า มวยดอกทม (ทรงดอกกระทุ่ม)

และอีกประการหนึ่ง ต้นทมนี่กับแก้หลายคัก ย้าน!!!!!!!!!
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เซียงสีผีเป้า; 30-09-2012 at 10:56.

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ขอบคุณเด้อ รูปภาพ หาเบิ่งยาก...
    ตอนนี ต้นทม หายากแล้วครับ แต่ก่อนอยู่ฮิมหนองสาหลายๆๆ
    ขะเจ้าสร้างอ่างเก็บน้ำ น้ำท่วมนาต้นไม้เลยหายเบิด เสียดายคัก ต้นจาน ต้นแก
    ต้นเปลือยเพิ่นสิมักเอามาเฮ็ดด้ามจอบ เสียม ไช้ไปนานๆเลี่ยมดีคัก

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    ลืมแล้วถ้าบ่เอารูปมาให่เบิ่งกะคือสิคึดบ่ออกต้นท่มทางบ้านแต่กอ่นกะพอมีให่เห็นยุมักเกิดอยู่ใกล้ๆๆนํ้าเนาะครับทางบ้านเอิ้นต้นท่มครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เขย ตระการ
    แถวกันทรวิชัยกะเอิ้นต้นทมครับ