หัวข้อ: หนูพุก "Bandicota indica" เป็นศรัตรูข้าวจริงหรือ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ paula
    ภาพประกอบ เนื้อหา สุดยอดเลยคะ เหมือนทำรายงานส่งอาจารย์

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    ขอบคุณครับ ทั้งภาพทั้งเนื้อหาดีอีหลีครับ ผมมีความเห็นคล้ายกับ "เขย ตระการ" ครับโรคที่เกิดซุมื้อนี้เพราะเกษตรกรใช้สารเคมีหลายเกินไป มันกะไปสะสมอยู่ในอาหารทั้งของคนของสัตว์ละครับ โรคแปลกที่เกิดขึ้นบางโรคยังบ่เคยได้ยินเลยเนาะครับ ผมว่ามันพัฒนามาจากสารเคมีที่เราใช้ละครับ ถ้าเมื่อได๋ที่เฮาลดการใช้สารเคมีลง โรคต่างๆกะซิค่อยๆหายไปคือกัน......แต่ว่าเห็นบรรยากาศแล้วคิดฮอดสมัยก่อนครับเกี่ยว ข้าวแล้วตอนบ่ายๆกะไปหาขุดหนูพุกนี้ละครับ (ขุดตอนเที่ยงบ่ได้มันฮ้อน) หนูพุกเฮ็ดหยังกินกะแซบครับ แต่ว่าตอนนี้บ่ได้กินดนแล้ว ตั้งแต่ออกจากบ้านมาหาอยู่หากินบ่ค่อยมีกินครับทางนี้

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวห้วยละโอง
    ออยข่อยบ่ได้ว่ามันเป็นศัตรูเด้อที่ข้อยล่าหนูไปยิงหนู ย่อนว่ามันคืออาหารชั้นยอดเด้อ ไผบ่มักกินกะส่งมางนี่เด้อครับสิทำลายให้ดอกครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ สุดสาคร
    สุดสาคร บ่อกินหนูครับ กินแต่ปิ้งขาโอ้งหนู(ขาหลัง) อิอิ:l- ย่างกินกับตำบักกอ แซบคักโดยเฉพาะโตมันๆ โอ้ย ปีใหม่กลับบ้านนี่หละ เจอกันหนู.....:b-b

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวชัยภูมิ
    อยากกินปิ้งหนูเด้ แล้วหนูอันนั้นสุดสาครกินบ่อหน้อ หนูหนูทั้งหลาย