หัวข้อ: มะม่วงป่า

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

มะม่วงป่า

มะม่วงป่า ปลูกที่นี่อีกต้นนึงครับ
    ต้นนึงอยู่ที่หน้า "รวมผลไม้ต่างๆ ที่อ้ายชัย หมอแคน" ลงไว้ปีก่อนเด้อครับ

ปีที่แล้ว เห็นหน่วยมันดกหลาย ผมกะเลยถ่ายรูปไว้ และอยากแบ่งให้พี่น้องได้เบิ่งนำกันครับ

ชื่ออื่นๆ ตามคอลัมน์ต่างๆ ที่เปิดหาพ้อ

มะม่วงป่าทุกชนิด (Mangifera spp.)
    มะม่วงป่า, Mangifera caloneura Kurz
    มะม่วงป่า (Mangifera gracilipes)
    มะม่วงเบาปักษ์ใต้ Mangifera caloneura Kurz
    มะม่วงกะล่อน. Mangifera caloneura
    มะม่วง, Mangifera indica L. ANACARDIACEAE (มะม่วงทั่วไป)

มะม่วงป่า

มะม่วงป่า

มะม่วงป่า

ต้น หง่า ใบ ของบักม่วงป่า

มะม่วงป่า

มะม่วงป่า

มะม่วงป่า

ซวมใหญ่ๆ ดกๆ เต็มต้น

มะม่วงป่า

มะม่วงป่า

หน่วยเป็นซวมๆ (ช่อ พวง ทลาย) เต็มต้น เอามาฝากไว้และสู่พี่น้องเบิ่ง เทือมื้อหน้ามันหาเบิ่งยาก

มะม่วงป่า

เริ่มเฮิ่ม บ่ทันเห็นหน่วยสุกหล่นครับ อีกสี่ห้าเดือนจั่งสิกลับไปจอบใหม่

ขอบคุณบ้านมหาที่เอื้อเฟื้อสถานที่ครับ

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    ปร๊าดดดดดดดดกแท้กินกับพริกเกลือเบิ่งเด้น้อครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    โอ๊ะ....หน่วยดกคักเนาะครับ เห็นแล้วเข็ดแข่วละครับเป็นตาส้มคัก...หน่วยสุขกะหวานดียุครับแต่เนื้อหน่อย กลิ่นกะฉุนๆหน่อยนึง บ่ได้เห็นดนละครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวหัวเขียง

เหมือน ที่ แตกต่าง

มักครับ บักม่วงป่า...คึดฮอดสมัยอยู่บ้านนอกเนาะครับ...ไปเลี้ยงควายกะขึ้นกินเทิงต้นเลย...

มักตอนเวลากิน...สิมีกลิ่นขึ้นดังจังหน่อยหนึ่ง...

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เขย ตระการ
    เป็นตาสะออนเนาะ!! จั่งแมนมันดกคักดกแนเนาะอ้ายหนุ่มฯ
    ตอนนี้อยู่ทางบ้านผมบ่มีแล้ว ถ้ามีโอกาสกะอยากได้แนวมาปลูกนำอยู่ครับ

แล้วมันแมนบักม่วงอีหยังอ้ายที่น่วยยาวๆจักน่อย เวลามันสุกแล้วเฮาเอาข้าวเหนียวยัดใส่ครับ
    ตอนนี้แถวบ้านผมกะซงสิดับแนวเบิ้ดแล้วคือกัน

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อีหยังสิปานนั้น
    สุมื้อ หายากแล้วคับ นอกจากทางอีสานบ้านเฮา
    ทางพิดโลก วาแม่นสินับต้นได่ ทางใต้แหง บ่ มีซั่ม

ลป. คุ้ย กับแจ่วบอง เผ็ดๆ
    น้ำขันไหย่ๆตามลงไป บานนี้กะเตรียมพร้อม ซั่นตั๊ว เข้าห้องน้ำ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    ครับอ้ายๆ บักม่วงหวานตาฮี่ ขิวขึ้นดังคือว่าฮั่นละ เปลือกกะหยาบๆ ในใหญ่ๆ บ่มีหม่องสิเอานำบ้านเขาดอก

ไคแน่ต๊ะพองัวควายได้ยาดกันกับซ่นฮ่มยามแล้ง บ้านผมอยู่โคกกะพอเห็นอยู่ สองต้นนี่ลักถ่ายอยู่นาไทบ้านครับ

ปีหน้าเทือมันหน่วยดก สบจังหวะไปพ้อ ผมสิเก็บไว้ถ่าครับอ้ายเขยฯ แต่ว่าสิทันงัวกับควายบ่ละ
    บักม่วงน้อยบายเข่า บักม่วงยัดโบก อ้ายบ่าวสายฟ้า พี่น้องบ้านมหาหลายท่านเพิ่นกะเอามาอ้างอยู่เนาะครับ

ไผท้องผูกกะสูตรอ้ายอีหยังฯ เห็นผลทันตา

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    ดองน้ำเกลือ แล้วกะ เฮ็ดแจ่วปลาแดกแซบๆ กินน้ำ:b-bตามหลายๆบาดนี้ ออย ดับแนวละจ้าทางบ้านตะก่อน ไปเลี้ยงงัวยุ๊หัยดอนนา เต๊ะทิ่มกะท่อนั้น หลายคัก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ดกปานหมากเค็งเนาะ บักม่วงป่ากะดาย

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    มื่อหน้าเอาพริกเกือไปนำเด้อเอาไม้ดึกหล่นลงมากะขบเอาโพ๊ะๆๆอะจึ๊ยยยน้ำลายแตรก