หัวข้อ: ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

ความเยือกเย็น ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

สวัสดีครับ ผมชื่อเด็กชายต๊ะครับ ผมเป็นลูกเคิ่งครับ พ่อผมเป็นคนอุดรธานี
    แม่ผมเป็นคนกาญจนบุรี แต่ว่าผมเกิดอยู่อุดรฯ ผมกะเลยเว้าอิสานครับ
    ทีแรกผมกะเว้าภาษากลางนำแม่อยู่ดอกครับ แต่ว่าย่ากับป้าแล้วกะอ้ายๆผม
    เพิ่นเว้าแต่ภาษาอีสานนำผม ผมกะเลยเว้าอีสานได้ครับ
    แล้วจักเป็นจั่งได๋อยู่ไปอยู่มา แม่ผมกะเว้าภาษาอีสานได้คือกันครับ ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

พ่อลุงแม่ป้าบ้านมหาเคยเห็นวีรกรรมแกงค์ผมแล้ว
    จากกระทู้บั้งโผ๋ครับ มื้อนี้ผมมีแนวเล่นอันใหม่มาอ้างครับ

ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

ด้วยความที่ว่าผมเป็นเด็กบ้านนอก (ไคแหน่แต่ว่าตอนนี้ทางในหมู่บ้านเป็นคอนกรีตแล้ว เลยสิพอเป็นหน้าเป็นตาให้หมู่บ้านได้แหน่ )
    ความเจริญกะเริ่มสิเข้ามาเถิงแหน่จักหน่อย
    ย้อนหยังว่าติ๊ครับ ย้อนว่าบ้านผมมีตลาดนัดคลองถมทุกวันอาทิตย์นั้นแหล่วครับ:l-

แต่ว่าป้าผมเลาบ่ค่อยปลื้มปานได๋ครับ หรือเอิ้นได้ว่าต่อต้านหัวซนฝา
    กับการที่ลูกๆหลานๆสิฮับเอาเทคโนโลยีของเด็กในเมืองมาใช้
    ป้าเลาอยากให้ผมกับอ้าย ใหญ่มาแบบวิถีชีวิตของคนอีสานแบบเก่าๆ คือจั่งสมัยเลากับพ่อผมเป็นเด็กน้อย

แบบนี้ละครับ ผมกับอ้ายกะเลยบ่ทันได้เห็นไอแพด ไอโฟนแบบของจริงๆจักเทื่อ
    นอกจากเห็นในโทรทัศน์ ป้าเลาเองนั้นบ่ต้องเว้าถึง ยังใช้โทรศัพท์มือถือยี่ห้อโนเกียเครื่องละพันกว่าบาทอยู่ครับ ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

ตื่นเช้าขึ้นมา ออเดิร์ฟของผมกับอ้ายก่อนกินข้าวงายกะนี่เลยครับ
    ข้าวเหนียวส่ายใหม่ๆโฮยเกลือครับ

โปรตีนผมกับอ้ายกะได้จากกบ เขียด ไข่ไก่ครับ เนื้อหมูกะสิได้กินอาทิตย์ละเทื่อ
    ยามได๋ตาบู่(ญาติห่างๆของป้า)เลาล้มหมูแบ่งเป็นพูด พูดละร้อย หรือสองร้อยตามฐานะครับ

เพิ่นสิมาซาวด์เสียงก่อนว่าไผสิเอาแหน่ เพิ่นสิได้แบ่งถึกว่าหมูน้อยโตหนึ่งจิแบ่งเป็นจักพูด จากนั้นกะเอามาหยายให้
    พุ้นล่ะครับผ่านไปเป็นอาทิตย์เลาจั่งค่อยมาเก็บเงินค่าหมูน้อยครับ
    เอิ้นได้ว่ากินหมดก่อนผ่อนทีหลังครับ ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล) ส่วนซิ้นงัวนั้น ได้กินแต่ยามบุญครับความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

มื้อคืนพายุเข้าปลาลงโต่งลงหลี่ ย่าเฒ่าเพิ่นเลยเอาปลาซิว ปลาอีดมาให้ย่าผมหมกครับ

ของหวานกะเป็นผลไม้ตามฤดูกาลครับ ดนๆค่อยสิได้กินบักแอ๊บเพิลล(ต้องเน้นเสียงครับ

ถ้าออกเสียงภาษาอังกฤษบ่ถึกป้าผมสิตาเขียวใส่ครับ)นำเพิ่นครับ

ของว่างกะหาได้จากท่งตรีนบ้านครับ อัลมอนด์เด็กนอกคือผม:l-

สถาปัตยกรรมทางธรรมชาติอยู่เดิ่นหลังบ้านผมครับ อย่าให้ป้าผมเห็นโตมันเด้อครับ
    ถ้าเห็นล่ะฮ้องเสียงหลงสามบ้านแปดบ้านครับ ความสุขเล็กๆของเด็กนอก(เขตเทศบาล)

วกกลับมายังของเล่นของผมกับอ้าย มันคือแมงคามครับ
    พ่อลุงบ้านมหาเฮาคือสิเคยเล่นอยู่ดอกเนาะครับตอนเป็นเด็กน้อยซ่ำผม
    ย่าผมสละก่องข้าวเก่าให้ผมกับอ้ายผู้ละก่อง พอได้เป็นหม่องอยู่ให้แมงคามผมครับ

นี้คือความสุขเล็กของเด็กนอกจั่งผมครับ ขอบคุณลุงป้าน้าอาว ไทบ้านมหา
    และแฟนคลับของป้าผมซู่คนเด้อครับ สวัสดีครับ

ปล. ปิดท้ายกับรูปบักค้อหนาม ที่ป้าผมขอแจมครับ
    ฝีมือการถ่ายรูปของลุงผมครับเลาว่าหาเบิ่งยากแล้วพานะครับ
    บ่แม่นบักเงาะเด้อครับ กินบ่ได้ครับกินแล้วมันเมาตั้ว

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ มะเหมี่ยว
    สุดประจิมที่ริมเมย
    คึดพ้อตอนเป็นเด็กน้อยเนาะ.............ต้นแกสูงปานได๋กะปีนขึ้นได้หาจับแมงคาม
    โตแม่บ่เอาเด้อหาจับตะเขาโค้งๆ

อยากกินหมกปลาซิว.....เด้ เป็นจั่งดั๋ยน้อแม่ค้าซำบายดียุบ่....:l-:l-

ขอบคุณที่แบ่งปัน...ความสุข

ขอบคุณหลายๆ...กับผุหาความสุขมาฝาก
    ดีใจนำหลายๆ...กับผุเบิ่งแล้วมีความสุข ย้อนอดีตเก่าๆ(แถวบ้านนอก 555)

สูงปานใด๋กะขึ้นเอาให้ คันผุสาวอยากได้ อัน แมงคาม นี้...555

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อีหยังสิปานนั้น
    แบบนี้มีแต่ อีสาน ท่อนั้น คับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    แนวเล่นสมัยเป็นเด็กน้อย สูงปานได๋กะปีนคือว่าละครับ จากนั้นกะหาไม้มาเฮ็ดรถลากฟืนละครับลากนำทางไง่กุป

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนจนผู้ยิ่งใหญ่
    สารคามคือหม่องอยู่
    ผ่าหมากอัลมอนด์ มาฝากแนเด้อครับ ฮอดยามเกี่ยวข้าวแล้วขาดแต่หมากเล็บแมว

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    เคยไปสั่นยุต้นแต้ค่าหลายอิหลี ยิ่งช่วงนี้แหละปลายฝนต้นหนาว มันหลายคัก

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    อยากได้ปลาซิวเด้เป็นตะหมกแซ่บน้อฮึสิเฮ็ดก้อยกะเข่าท่ายุกอ้ยปลาซิวอุดมสมบูณร์เบิ่งหละคันแมงคามกะน่าป่นเนาะขอแหน่หำน้อยจักห้าโตอยากกินป่นแมงคามสั่นแหล่ว

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ฮูปขวยขี้ไก่เดียน งามคัก ทั้งๆที่เห็นมาแต่เกิดแต่บ่เคยได้สนใจ
    บาดเอื้อยถ่ายรูปออกมาแล้วเฮ็ดให่คึดฮอดบ้านคัก

อั่น อั่น บักหล่าคำแพง แมงคามนั่นให้น้าไปคั่วซะ อย่าสุเล่นเถาะ อยากไล่หู เสียงกี้ กี้ เอาไปคั่วกินแซบกั่ว บ่เปลืองอ้อยนำ 555

Tags for this Thread