หัวข้อ: คำสอนของแม่ ตอน สอนวิธีถอนกล้า

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล

พบปะพูดคุย คำสอนของแม่ ตอน สอนวิธีถอนกล้า

"บักหล่าอยู่ไสหือ คือนานลงมาแถะ มันสินอนอิหยังกะด้อกะเดี้ย ตื่นเถาะแหมะพล คนอื่นเขาตื่นกันเบิ๊ดบ้านเบิ๊ดเมืองแล้ว !" เสียงเอิ้นฮ้อง และเสียงหักไม้แส่ (ไม้เรียว) เป๊าะแป๊ะ ๆ เสียงเลาหย่างขึ้นบันไดมา เฮ็ดให้ข่อยรีบลุกขึ้นมาคักกว่านาฬิกาปลุก

"ผมตื่นแต่โดนแล้วล่ะแม่ บิดขี่ค่าน ยืดเส้นยืดสายอยู่" ผมกำลังหัดโกหกครั้งแรก คำสอนของแม่ ตอน สอนวิธีถอนกล้า

"บิดขี่ค่านหยังมาบิดโดนกะด้อกะเดี้ยแถะ ป๊ะแม่สิพาไปบิดขี่ค่านอยู่ไฮนาพุ่นล่ะ ก่อนกินข้าวงายไปหลกกล้าซอยแม่ก่อนป๊ะ เผื่อได้จักมัดสองมัดกะดี" ออย ได้ยินแล่วอยากนอนต่อเด้....:l-

อิแม่หลกกล้าได้ 10 มัด ข่อยเพิ่งได้ 2 มัด เสียเวลาย่อนมัดกล้านี่ล่ะ "เฮ็ดจั่งใด๋สิให้ฮากกล้ามันเพียงกันหือแม่" ผมถามเพื่อสิบอกว่าผมพยายามแล้ว ผมไม่ได้อู้... :l-

"มึงกะหยุมหลวม ๆ แล้วกะแทกฮากมันลงไปในน้ำเถาะแหมะ" เลาอธิบาย

"แมนแหล่ว หม่องเจ้ายืนอยู่บ่มีน้ำ หม่องผมยืนอยู่มีน้ำ มันกะกะแทกให้เพียงกันบ่ได้แหล่ว" ผมให้เหตุผล

"โอ้ย กูอยากจกขี่ตมดึกหัวมึงเด้ มาซั่นน่ะ มึงมายืนหม่องนี่ กูสิไปยืนในน้ำเอง" ความเหนื่อย ความหิว ทำให้อารมณ์เปลี่ยน.....อิอิ

พูดเสร็จสองแม่ลูกก็เปลี่ยนตำแหน่ง ผมรู้สึกว่าแม่จะถอนกล้าเร็วกว่าเดิม ยิ่งกว่าติดเทอร์โบ...เพราะน้ำจะช่วยให้ดินที่ติดอยู่รากกล้าหลุดออกมา วิธีถอนออกมาจะต้องลากยาว ๆ สักนิดเพื่อเป็นการล้างดินไปในตัว เวลาเตะดินออกจากรากกล้าจะได้ง่ายและไม่หนัก

"ผมว่าผมเปลี่ยนไปยืนอยู่ในน้ำดีกั่วแม่ หลกยาก ฮากกะยาว มีแต่ดินติดโอ้นโต้นอยู่ ยามเตะดินออกจากฮากกะยาก ผมเริ่มเจ็บตีนเตะแต่ดินหลายกะดาย ปวดแอวกะปวด" ผมอุธรณ์ คำสอนของแม่ ตอน สอนวิธีถอนกล้า

ต้นกล้าที่มีน้ำขังน้อย ๆ รากยาว ๆ ถอนแต่ละทีดินติดมากับรากหลายกิโล ให้หว่านปุ๋ยก่อนสัก 2 - 3 วัน ค่อยกลับไปถอนใหม่

แม่ยืนเท้าเอว พร้อมกับถอนหายใจ "มึงเห็นบ้อ ว่าเฮ็ดไฮเฮ็ดนาเมือยซำใด๋ หลังสู้ฟ้าหน้าสู้ดิน เมือยกะเมือย หิวกะหิว แต่กะต้องอดทน ถ้ามัวแต่ขี่ค่านมันสิได้กินหยังบ้อ" ผมคิดว่าแม่ไม่ต้องอธิบายซ้ำ ผมก็เข้าใจเป็นอย่างดี

"แม่จั่งให้พวกสูพยายามตั้งใจเรียนหนังสือ เพื่อสิได้เป็นเจ้าเป็นนาย บ่ต้องมาลำบากคือพ่อกับแม่" ผมยืนฟังแม่อธิบาย พร้อมกับหิ้วเอามัดกล้าไปรวมกับแม่ เพราะนาของผมติดถนน เพื่อจะให้ดูว่าผมก็ถอนกล้าได้เยอะ 555

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 22-12-2012 at 21:34.

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    การทำไร่ไถนามีมาแต่ดึกดำบรรพ์ บ่มีโรงเรียนสอนบ่มีตำรา
    มีแต่ภูมิปัญญาที่เกิดมาจากการสืบทอดและซึมซับระหว่างวิถีธรรมชาติ
    และการดำรงค์อยู่ตลอดระยะเวลายาวนานเรื่อยมาจนถึงปัจจุบัน
    กระดูกสันหลังของชาติเหล่านั้นกำลังจะผุไปตามกาลเวลาและยุคสมัย
    :l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-:l-

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    นึกเห็นภาพเลยครับ ผมผ่านตรงนั่นมาคือกัน จั่งแม่นทุกข์ยากหลายเด้อเฮ็ดนา กว่าสิได้ผลผลิต..

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    เคยบ่หมู่เจ้าไปหลกกล้ารับจ้าง มัดละบาท ตะเป็นเด็กน้อย พุใหญ่พุเพิ่นหลกเก่งๆมื้อละสองร้อยอย่างต่ำ ผมได้มื้อละหกสิบ ปวดแอวบ่อยากพากษ์

ดำนาจ้างมื้อละ 35 บาท หรือ 3 มื้อ 100

เกี่ยวข้าวจ้าง ฟ่อนละ 50 สตางค์

กู้ข้าว มัดละ สลึง 25 สตางค์

ผมเฮ็ดมาเหมิดแล้วคับ

สมัยนี้ติ อิแม่โทรมาเว่าให้ฟังว่า คะเจ้าจ้างเกี่ยวข้าวมื้อละ 250 ข้าวยืน ถ้าข้าวล้ม 300 ถ้ามีน้ำ 350 ถ้ามีปลิง 370

พออยากปิดร้านเมียบ้านไปรับจ้างเกี่ยวข้าว ผมสิไปเกี่ยวหม่องมีปลิงนี่ล่ะ 555

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ commo
    บ่ซังหยังผู่ข่า ซั่งต่ะผู่อยู่ทางหน้าเตะตมกล้าใส่ตาผู่อยู่ทางหลังหนี่หล่ะ อิอิอิ....สู่มื่อหนี่หลกบ่ไหวแล้วคับ สามกำกะเงยบ่ขึ้นแล้ว ปวดแอวเป็นตาหน่าย ...

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ " แคน ชัยภูมิ "
    จำได้เมิดสุคำเว้า...ปานอัดเทปไว้เนาะอ้ายพล... เว้าพื้นลกกล้าหลอยหนีสุเทือแล่วผม....:,1- คันยามดำ...ไคแหน่ :l-:l-:l-

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวหัวเขียง

นาฬิกาปลุกชั้นเยี่ยม

พ่อผมบ่เอิ้นเด้อครับ เลานอนอยู่ชั้นล่าง ผมนอนเทิงเฮือน
    ได้เวลาเอาควายออกคอก เลากะเอาด้ามไม้ถั้ง(กระทุ้ง) ตรงหม่องผมนอนนั้นหละครับ
    สุดยอดแห่งเสียงสวรรค์เลยครับ ตึ้ง ๆ ๆ ๆ
    เสียงตึ้ง จะบ่หยุด ถ้าผมบอกขาน "ตื่นแล้วครับ"

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    แม่นครับหลกกล้านี้ปวดแอวคัก แต่ว่าเฮ็ดนาสมัยก่อนมันเมื่อยทุกแนวละครับ ต้องใช้แฮงคนกับแฮงควายเนาะครับ บ่มีเครื่องมือแบบซุมื้อนี้

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อ้ายเซียง
    เว่ามาถืกเบิดครับ อ้าย. 55555

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ มะลิลา
    บรรยายซะ..

เว้าพื้น..หลกกล้า..ดำนา..บอกตามตรงว่า..บ่ค่อย..ได้เฮ็ดปานใด..เพราะว่าเป็นคนน้อย..มีแต่พี่ๆ เค้าเฮ้ดกัน..จะมีหน้าที่หาบแลงงาย (กับข้าว) ลงไปส่ง..แล้วกลับมาเลี้ยงควาย..ขี่ควาย พูดคนเดียวมักหลาย...เกี่ยวข้าว..ก้คือกัน..จะหนักไปทาง..เป่าปี่..เล่นๆ ไปตามเรื่องตามราว..ยามเขาต้มไก่ ก็มีหน้าที่ไป..ปีน.กก.มะขาม..หาหัวสิงไค..ฮักมดแดง..ไปจังซั่น..
    ขอบคุณ..ที่นำเรื่องราวดีๆ มาให้ได้อ่านะคะ..อ่านแล้วก็ให้หวลคิดถึงอดีต..

Tags for this Thread