หัวข้อ: ขวานหอน ขวานอีมุ้ย axe-horn axe

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

ขวานหอน ขวานอีมุ้ย axe-horn axe

สวัสดีปีใหม่ ปี ๒๕๕๖ ครับพี่น้องบ้านมหา

สวัสดีอ้ายเซียงสีฯ ครูเล็ก แมงสะดิ้ง อ้ายสุดสาคร อ้ายอีหยังฯ พี่ๆ เวบมาสเตอร์ที่เคารพและพี่น้องบ้านมหาที่รักทุกท่านที่ผมยังบ่ได้สวัสดีปีใหม่เด้อครับ

หยุดปีใหม่ไปหลายมื้อไปแล้วกลับบ่ได้ย้อนรถป้ายแดงเต็มถนนบ่มีหม่องให้รถเก่าแล่น ค่อยคลำทางมาหลายมื้อจังฮอด

เข้ามาบ้านมหาเห็นอ้ายพี่น้องโสเว้ากันถึงงานพาแลงที่สิฮอดนี่

ผมกะเลยสิขอเตรียมอุปกรณ์ป้องกันโตคือกัน เพราะต้องเดินทางข่วมสองสามจังหวัดไปเอาบุญใหญ่

มาซ่อยผมเลือกแน่ครับพี่น้องว่าอันได๋ดี

ขวานหอน ขวานอีมุ้ย axe-horn axe

ขวานหอน อุปกรณ์เครื่องมือของพี่น้องชาวอีสาน ใช้ในการปั้มตัดโค่นต้นไม้ ถากเสาเฮียน เสาจวน ผ่าฟืนนึ่งเข่า หรือปู่ตาบางท่านกะใช้เปิดปีก

หมากขวานตีจากเหล็กอย่างดี เหล็กแหนบสิบล้อที่ผมเคยได้ยิน จักแม่นบ่แม่น ด้ามเฮ็ดจากเหง่าลำไม้ไผ่บง

ไม้ไผ่ด้ามขวาน ตามที่ผมสัมภาษณ์พ่อใหญ่พ่อตาผู้สันทัดกรณีเพิ่นว่า ถ้าทนสู้ไม้ไผ่บงลำงามๆ แก่ๆ บ่ได้ แล้วแต่มักไผมันเนาะ

หอน หรือ หงอน หรือสิว่าเขากะได้ แต่มีเขาเดียวเด้ เฮ็ดจากไม้เหมียดแอ่ เพิ่นว่ามันค่อยหมั่น ในรูปเป็นขวานเก่าพึ่งถ่ายด้ามใหม่

หอน มีหน้าที่คอยถ่วงศูนย์ หรือสร้างการ Balance ยามเหวี่ยงและเพิ่มน้ำหนักในการจิกตัด (เดาไปตามความรู้สึกผมเด้อครับ)

หรือว่าขวานอีมุ้ยดีน้อ บ้านผมเอิ้นขวานอีมุ้ยครับ ใช้เหน็บหลังผ้าคำม้ายามขึ้นโคก ลงท่งเลี้ยงควายพอได้ถากกกไม้ให้เป็นรูปหัวใจกับซือผู้สาว

ขวานอีมุ้ย บ่มีหอน ทุกท่านรู้จักกันดี หลายพี่น้องอาจสิเอิ้นหรือเรียก "ขวาน" ซือๆ

หมากขวานกะตีจากเหล็กอย่างดี เหนียวแข็ง ด้ามขวานเฮ็ดจากไม้เนื้อแข็ง ในรูปเป็นไม้พยุงครับ ซูมใส่ขวานผัดไปชัดตอเฟียงกล้องกะดาย

การใช้งาน "ขวาน" ในสมัยนี่กะสิห่างๆ สังเกตุได้ว่าขวานทั้งสองด้ามบ่ค่อยได้ฝนหรือได้ลับคมพอปานได๋

นี่ละขะน้อยแนวสิได้เหน็บแอวไปงานพาแลงทางบางพลี

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา

มักขวานฟ้าหน้าดำแหมะค่ะ มีบ่ค่ะ อิอิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ commo
    ขวาน หรือ ขวน ผู่ข่าบ่ถ่าได้ใซ้ปานได๋ มีแต่อีพ่อ กับอีแม่ เลาใซ้เวลาเอิ้นผู่ข่า โดยเฉพาะบริเวณ สัน เลาใซ้ดู๊ ดุ อิอิอิ...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ผมเมือบ้านเก็บภาพมาพอดี
    ขวานหอน เพิ่นสินิยมไช้ถากไม้เสาเถียง เสาเฮือน
    หรือถากเปิดหน้าไม้ก่อนสิเลื่อย

แบบในภาพครับ น้าผมเพิ่นกำลังถากเสาเถียง

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    พอว่าล่ะแหม... นึกว่าหมาอยู่ไสมาหอนแถวนี้ บาดใด๋แมนเสียง ขวานหอน...555

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    พุเฒ่าพุแก่สมัยก่อนฝีมือดีคัก สร้างเฮือนบ่ได้ใช้ตะปู ถากเสาเฮือนบ่ต้องใช้กบไส ใช้แต่ขวานกับมีด มีสิ่วมาช่วงหลังกะมีสว่านที่ใช้มือหมุนเอา......สำหรับด้าวขวานหงอนได้ยินพุเฒ่าพุแก่เพิ่นเว้าสู่ฟังว่า ที่เอาเหง้าไม้ไผ่ที่แก่มาเฮ็ดด้ามมันเพิ่นว่าเหง่าไม่ไผ่มันมั่นมั่นเหนียวบ่แตกง่าย แล้วคุณสมบัติอีกอย่างหนึงคือไม้ไผ่มีความยืดยุ่นดี เวลาใช้งานจังบ่เจ็บมือ นอกจากนั้นเหม่าไม้ไผ่ยังเอามาเฮ็ดไม่คานหาบข้าหาบน้ำยามไปนาได้พร้อม ลำไผ่งามๆเอามาเฮ็ดหลาวหาบเข้าหาบกล้า โอ้ยคุณประโยชน์หลายคักเว้าบ่เบิด สำหรับต้นไผ่

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ลำไผ่ กะเอามาเผาข้าวหลามได้พร้อมครับ สานเป็นกะติบข้าวกะได้ แต่ก่อนกะใช้อยู่ครับขวานหงอน ตอนนี้หวาดเสียวครับบ่กล้าใช้ ย่านมันลอนใส่ขา

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ยุเฮียนกะยังใช้ยุคับ ขวานหอน ไว่ถ่าถากไม้
    ขวานอีมุ้ยไว้ถ่าผ่าฟืนคับ

รูปอ้ายเอ๋สุดยอดเลยคับ เห็นยุประจำแต่บ่เคยถ่ายรูปไว้เลย จนเดี๋ยวนี้ผุถากเสาย่างบ่ได้ ถากบ่ได้แล้วครับ

ผมเรียนจบมาได้กะย่อนขวานนี่ล่ะคับ เพราะว่า พ่อ กับปู่เพิ่นสิบอกสิสอนสุมื่อว่า

" พุเล็งได้บาท พุถากได้ 50 สตางค์ " เลือกเอาเด้อเจ้าสิเป็นพุถากหือพุเล็ง

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    ขวานผ่าซาก...สำนวน..เว้าบ่ค่อยเข้าหูคน..แบบขวน(ขวาน)ผ่าฟืน
    ปึกแป้นปีก..เปรียบเทียบกับคนสมองหมาปัญญาควาย.แป้นปีกมักจะเกี่ยวข้องกับขวาน
    แป้นปีก(ปีกไม้)คนสมัยก่อนมักสิใช้ขวานถากอีกด้านให้เรียบเสมอกันเพื่อนำมาปูเป็นไม้กระดาน
    ผู้ใช้ขวานต้องมีความชำนาญเป็นพิเศษมิฉะนั้นมันสิ.เปิ่นใส่ขา..
    เปิ่นกะคือการลื่นพลิกหรือสะบัดของขวานขณะที่ใช้แรงเหวี่ยงจึงอันตรายมาก

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    ขอบคุณอ้ายเอ๋ครับที่เอาฮูปงามๆ มาฮวมสู่พี่น้องเบิ่ง

ขอบคุณอ้ายๆ ที่เสริมเพิ่มข้อมูลครับ

ผมสิหาขวานหอนไว้เป็นสิ่งเตือนความเป็นลูกอีสานจักด้ามอยู่คือกันครับ

รักษาของเก่าของพ่อแม่บ่ให้มันหลุ่ยไปตามกาลเวลา