กิจกรรมอย่างนึงของไผ่หวาน ยามเมือยามบ้านกะคือ ออกไปทงนา หากินปลา ปู ยุทงมันได้บรรยากาศ กลิ่นอายของอีสานบ้านเฮาดีค่ะ สำหรับคนที่จากบ้านเกิดไปทำมาหากินตามหน้าที่ของแต่ละคน กะคือสิมีความรู้สึกเดียวกันเนาะค่ะ มาเบิ่งภาพกันเลยค่ะ

ลงสา ตึกปลา ลงไฮนา ก่นอิปู

ช่วงที่พ่อซายเพิ่นพากันตึกแห พี่สาวเพิ่นซวนไปก่นปู ก่นง่าย ๆ เป็นดินร่วนปนทรายค่ะ
แล้วดินกะซุม บ่แห้งคืภาพที่เฮาเห็นกันค่ะ สิ่งนึงที่สวรรค์เพิ่นปราณี ให้เฮาชาวอีสานหลังการเก็บเกี่ยวข้าวกะคือ ปลา ปู ที่มีมันเต็มท้อง เนาะค่ะ เบิ่งภาพเลยค่ะ

เมือยหลายยุกุงเทพโดน ขุดได้ 2 ฮู หอบแฮก ๆๆ แดดฮ้อนนๆๆจ้า

ธุจ้าขอบคุณพี่น้องทุกคนที่เข้ามาเบิ่งจ้า และพื้นที่ของเวบบ้านมหาดอทคอมที่ให้แบ่งปันความสุขเล็ก ๆ น้อยจ้าธุจ้า