หัวข้อ: อาหารโต๊ะลาว (ไปกินลาบงัว)

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ตามธรรมเนียมแต่ก่อนเป็นการส่อยบุญเนาะ บุญนิยมจึงเป็นที่ตั้ง
    เรื่องซองใส่น้อยใส่หลายกะบ่เป็นปัญหา..เรื่องกินกินหลายกินน้อยกะบ่เป็นปัญหา
    สิห่อพร้อมหรือตู๊ดจนส่งขาดกะบ่หว่ากัน...
    แต่สมัยปัจจุบัน..ทุนนิยมมีบทบาทเรื่องเงินเข้ามาแทนกำไรขาดทุนเป็นโตตั้ง
    เรื่องของน้ำใจการส่อยเหลือจึงมักสินำมาวัดกันด้วยจำนวนปัจจัยในซอง..555555
    สำหรับท่านผู้มีเกิบและท่านผู้มีเกียรติ์

แม่นคืออ้ายว่ามาละครับ
    บ้านเฮาทุกมื่อนี้ ถ้าเจ้าภาพใจบ่อถึงพอ ถ้าคิดถึงแต่เรื่องได้ ..อย่าจัดงาน ..
    การไปซ่อยงานกะบ่อคือเก่า ซ่อยหลายกว่าเก่า
    การไปกินกะบ่อคือเก่า กินหลายกว่าเก่า 555
    ไห่หักลบกันเอา ....

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    บุญฮึงานแต่งงานฮึบุญแจกข้าวหาผุเพิ้นตายกะดีสุมื้อนี้บ่คือสมัยเก่าหลังแล้วเนาะแต่กอ่นคันว่าเฮือนได๋สิมีงานกะไปช่วยกันเป็นอาทิตย์แต่สุมื้อนี้ถึงวันงานโทรกิ๊งเอาเต๊นกับโต๊ะมาลงให่แหน่นํ้ากินกะโทรสั่งบ่คือสมัยเฮายังนอ้ยคันบ้านพี่นอ้งสิมีงานแม่กะบอกไปช่วยเพิ้นหาบนํ้าเตรียมของทั้งนํ้าใช้นํ้ากินยามแขกมาเพิ้นเจ้าภาพกะเชิญแขกขึ้นบ้านกินข้าวบ่จักลาบ กอ้ย แกงเต็มภาเข่าเนาะสุมื้อนี้ภาพแบบนั้นคือสิบ่มีให่เห็นเนาะครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อีสานพเนจร
    บ้านผู้ข้า คั่นสิจัดงานบุญ งานแต่ง ต้องประเมิน ข้าวปลาอาหารเพิ่มเป็นสองเท่า
    เนื่องจากว่า ครึ่งหนึงจะเกือบเบิดตั้งแต่ตอนเผิ่นไปซ่อยงาน อย่างว่าฆ่างัวกะเบิดตั้งแต่ตอนไปฆ่าครึ่งหนึ่ง ตอนคนมาซ่อยฟักลาบอีก เทิ่งย่าง เทิ่งซอย เหล้าขาวเบิดเป็นลัง
    กว่าสิฮอดงานตอนเช้า เบิดไปแล้วครึ่งหนึ่ง ฮอดตอนเช้ากับเข้าบ่พอให้แขกกิน ต้องแล่นเข้าตลาด เอาเนื้อตลาดมาใส่อีก จั๋งแมนคักหลาย เว้าหลายกะบ่ได้ มีแต่ไทพี่น้องเจ้าของ
    แต่กะจังว่านั้นละคั้นซั้นกะบ่มีคนอยากมาซ่อย เฮ็ดจั๋งได๋ได้ เฮาคนอีสาน มีน้ำใจอยู่แล้ว
    เข้าเนื้อเจ้าของกะตามแต่ต้องให้ถูกใจแขกเรือไว้ก่อน

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    มันเป็นฮีตคืออ้ายพงว่านั่นละครับ ประเพณีคนบ้านเฮาคือกันแน่สู่บ้านนั่นละ บ่ว่าลาวเขมร

ถือเสียว่าเฮ็ดบุญเนาะ ยามเพิ่นเฮาค่อยไปกินหลายๆ คืออ้ายเอ๋ว่าแต่บ่ต้องซอยหลายกะได้

แต่ตามศรัทธาห้าร้อยงานพาแลงกินแบบได๋จังสิกุ้มน้อ เสื้อของชำร่วยต่างๆ บ่คิดเด้ ถือว่าฟรีอยู่แล้ว 55

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    อ้างถึง / แกงเนื้อใส่บักโต่น ผักกะยอดผักชินิน ยอดบักตูม ยอดบักกอกครับ

ผักที่น้องเว่ามาที่เอื้อยเคยรู้จักมีหมากโต่น.กับยอดหมากกอก(อั่นนิกะจำได่ลางๆว่าสิออกรสฝาดๆเด้เนาะ)...อั่นชินินนั่น สิแม่นยอดตำนินบ่หือ.. ส่วนยอดหมากตูมบ่รู้จักแม๋ะจ้า สงสัยบ้านเพิ่นยังอุดมสมบูรณ์หลายยุเนาะ..
    มองต่าง..อย่างปลง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    เอื้อยมิก ครับ

ผักชินิน หรือ ผักขี่นิน หรือ ต้นควินิน สิคล้ายๆผักกะเดาคับ แต่ใบสิน้อยกั่ว

ยอดบักตูม กะคือ ต้นบักตูมที่เอาหน่วยอ่อนมาฝานตากแห้ง แล้วต้มเป็นน้ำมะตูมหอมๆ นั่นล่ะคับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    โอ่วๆ..เอื้อยรู้จักแต่หมากตูมแม๋ะน้องเซียง แต่บ่เคยเห็นต้นกะใบมันจักเทือจ้า
    ส่วนชินินนั่นแฮงไปใหญจ้า...หน่ายคนไทเมียงเด้เนาะน้องเซียงเนาะ ฮ่าๆๆๆ
    ปล. ขอบคุณ สำหรับวิทยาทานเด้อน้อง.. ฝากเนี้ยฝากโตแนะด๋าน้องด๋า.. :l-
    มองต่าง..อย่างปลง

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์
    ขอบคุณอ้ายเซียงสีฯ ที่มาซ่อยตอบและให้ข้อมูลที่เป็นประโยชน์ครับ ขอบคุณพี่ผู้ช่วยนำ
    แต่ว่าพี่ผู้ช่วย บ่เคยเห็นต้นบักตูมหรือเว้าเล่นน้อ แต่กะเป็นไปได้หากบ่เคยเห็นต้นบักตูมอีหลี เพราะเริ่มหาเบิ่งยากแล้วละครับ นอกจากตามเวบต่างๆ

ผมเอารูปต้นบักตูมมาให้เบิ่งเด้อ ต้นบักตูมต้นเดียวของฮอม(ละแวก)นั่น เคยขึ้นมาตาบว่าวแต่น้อย โชคดีเพิ่นยังบ่ตัดทิ่ม ถ่ายรูปเก็บไว้ว่างเกี่ยวข้าวครับ

นี่ละต้นบักตูมบ้านเฮาครับ

ใบบักตูมแก่ กินกับลาบ(มื้ออื่น)บ่ได้แล้ว ต้องถ่ายามมันป่งใหม่ครับ

ต้นบักตูมยามข้าวดอ สงสัยปีที่ผ่านมาแล้งหลายบักตูมต้นนี่เลยบ่เป็นหน่วย

ส่วนผักชินินหรือควินิน ผมสิหามาให้เบิ่งใหม่ครับ แต่ตามเวบต่างๆ กะมีอยู่ดอก แต่ต้องเป็นชนิดที่อ้ายเซียงฯ เลาว่าเด้อ คล้ายใบผักกะเดา ออกดอกเบิดปี

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนอนน้อย หนองกี่
    Nongki / Burirum
    เป็นตาแซบเนาะอัน จานที่นิ้วชี้แมนน่องวัวบ่จ้า

บ่แม่นน้องงัวครับเอื้อยหนอนน้อย ต้มฮักเฮ้อครับ
    ฮู้จักอีกบ่ละฮักเฮ้อนั่นนะ ฮักเฮ้อ(บ้านผม)กะคือส่วนต่างๆ ที่บ่แม่นเนื้อ บ่แม่นตับ บ่แม่นขาข้อ บ่แม่นๆ....
    อาจสิเป็นม้ามเป็นปอดสามสิบกลีบผ้าขี้ริ้วคันแทนาเอ็นไส้ไปจั่งซั่นละมั้ง เอามาต้มรวมกันไว้จ้ำแจ่วครับ