ผมกลับบ้านปีใหม่ไปสบงานบวชหลาน ลูกชายพี่น้อง กะเลยถ่ายรูป ลาบงัว อาหารงานเลี้ยงตามแบบอีสานบ้านเฮามาให้เบิ่งครับ

อาหารโต๊ะลาว (ไปกินลาบงัว)

อาหารโต๊ะลาว (ไปกินลาบงัว)

โต๊ะลาวตามประเพณีดั้งเดิมและปัจจุบันทางบ้านผม ง่ายๆ บ่พิถีพิถัน เน้นลาบงัว และเมนูหลักๆ สองสามอย่าง

ลาบดิบ ลาบสุก ก้อย ต้ม แล้วกะซอย (ซอยบ่เอาหย่ำบ่ไหว) แกงเนื้อใส่บักโต่น ผักกะยอดผักชินิน ยอดบักตูม ยอดบักกอกครับ

ส่วนแกงบักเขือ แกงกะทิ ผัดๆ ทั้งหลายพึ่งมีมายุคหลังๆ ที่พ่อใหญ่แม่ใหญ่เริ่มมีสะไภ้ไทยนี่เอง เป็นเมนูประกอบเสิร์ฟพร้อมข้าวเจ้า

แต่หลังๆ มานี่ บ้านพี่น้องผู้เพิ่นไคแน่ เอาซำบาย กะสิเป็นโตะจีนกลายๆ ไปละ มันจังบ่เปลืองเพิ่นว่าซั่น แล้วแต่เจ้าภาพครับ

โฮมร้อยนึง เบิดลาบถ้วยนึง เบียร์สองขวด หรือสี่สิบขวดน้อย และห่อเมือบ้าน สรุปเจ้าภาพหลุบทุกรายครับ