หัวข้อ: คะน้าในป่าพริก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ทิดจ่อย

คะน้าในป่าพริก

สวัสดีปีใหม่ครับพี่น้องบ้านมหาสู่ผู้สู่คน หลังหยุดยาวปีใหม่บอร์ดบ้านมหากะเป็นสีเงียบๆ
    บ่อค่อยมีการเคลื่อนไหว คือสิเญาคักเนาะ ผุลางคนกะอาจมีกิจกรรมสวดมนต์ข้ามปี
    ผุลางคนกะอาจสิกินเหล้าข้ามปี กะบ่อว่ากันแล้วแต่ถนัดไผมัน เผื่อบ่อให้บ้านมหาเงียบ
    เหงาเกินไป กะเลยเอากิจกรรมตะของหยุดปีใหม่มาให้เบิ่ง

วันหยุดกะบ่อได้ไปไสอยู่กับสวนผักตามเคย ไปดูแลสวนผักผสมผสาน
    ปลูกคะน้าไว้ในแปลงพริก ตามแต่เวลามี ว่างยามใด๋กะไปเฮ็ด
    ตามธรรมดาของคนขยัน (บู๋ยยยยย) คนบ่อมีทางไปซั่นดอก

บรรยากาศยามค่ำ

ผักคะน้าในป่าพริก รดน้ำครั้งหนึ่งได้ผักสองอย่าง แล้วกะบ่อเปลืองพื้นที่นำ(สูตรคนขี้คร้าน)

บักพริกกะมีหม่องงาม หม่องขี้ล่าย กะคือคนเฮาล่ะเนาะ

พรวนดินหม่องที่ยังพรวนบ่อแล้ว

พรวนดินบักพริกไปพ้อเต่าโตหนึ่งขึ้นจากสระน้ำมาวางไข่ใส่ร่องพริก (ลาภปาก สิได้กินเต่าแม่ไข่ อิ อิ)

พรวนดินแล้วเอาเฟืองปก เพื่อให้ความชุ่มชื้นอยู่ได้ดน แล้วกะฮดน้ำ บ่อต้องฮดทุกมื้อ (ประสาคนเข่คร้าน)

มื้อใหม่มาเบิ่งหม่องเต่าไข่ว่าสิขุดเอาไข่ไปหมก คึดได้ว่าบ่อเคยกินเต่า
    เห็นแต่ฮอยเผิ่นควักดินถมไว้ กะเลยจัดการก่นพริกหม่องหั่นออก
    ย้านว่าเวลาฮดน้ำพริกสิเฮ็ดให้ไข่เต่าเน่า กะกั้นดินไว้เฉพาะรอเบิ่งมื้อเผิ่นฟักเป็นโต
    เพราะทุกมื้อเต่านาตามธรรมชาติเหลือหน่อยแล้ว

ยามกลับบ้านกะได้ผักเมือกินนำ ใส่ตะกร้าจักยานแองกี้เบิ๊ดคันน้อย

ขอบคุณบ้านมหา ขอบคุณผุ้ติดตาม ขอบคุณธรรมชาติที่บ่อให้อดตาย

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ขอเต่าแนครับ สิเอาไปแกงใส่หน่อไม้ส้ม อิอิ

โอ้ว...สุดยอดครับ เศรษฐกิจพอเพียง บ่ต้องไปซื้อเขาครับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    มิสบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ ติ๊กต็อค
    บล็อก
    3
    บ่ๆๆ ทางพี้ ขอ ผักคะน้า อิอิ เต่าบ่เอา เด้อ ย้านๆๆ
    :heart: ไทอุบล คนเมืองนักปราชญ์:heart:

http://up.how2phin.com/pictures/a46ce89bb69277bd7b1a2f0912d7cb05.gif

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    พริกดกเนาะ เผาไฟตำแจ่วคือสิแซบ

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    พริกก็ดก คะน้าเอามาผัดใส่หมูกรอบแซบๆจ้า
    ส่วนเต่าเอามาเลี้ยงเป็นสัตว์เลี้ยง

อยากซื้อเต่ามาเลี้ยง ตาฮักดี กินก็ง่ายจ้า
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ เขย ตระการ

พบปะพูดคุย

ผักงามๆอากาศดีๆ สุดยอดแห่งความสุขแล้วครับอ้ายทิด
    ปล.เพิ่งรู้ว่าเต่านามันไข่แบบนี้เนาะครับ 555

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    ตกลงอ้ายทิดได้กินเต่าบ่อ้าย โอย...เว่าเป้นตาอิโตนมันเนาะ ว่าตะนึ่งรึแกงหละอ้าย แฮ่ๆ
    ขยันเนาะ แม่บ้านใช้มาหดสวนแทนเดะนิ อิอิ
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว
    เว่าพื้นเต่า เคยกินเทือสุดท้ายตั้งแต่ 5 ปีก่อนครับ ซูมื่นี้กะบ่กล้ากินล่ะๆ หลูโตนครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คุณฉุยเลย
    พระนครศรีอยุธยา
    หมากพริกเอาไปจี่แล้วตำแจ่ว หอมดี