หัวข้อ: งานฝีมือชื่อ มุกประดับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    โอ้ืโฮ้..เยี่ยมจริงๆท่านเต็ม..เป็นศิลปะชั้นสูงอีกแขนง

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    :l- อ้อ เข้าใจแหระ แต่ว่าอั่น ที่เคยเห็น มันบ่มี ฝาปิด แต่คล้ายๆกันนี้ละจ้าอ้าย สงสัยยายเฮ็ดฝาปิดเสียทิ่มไสบุ๊ ฮ่าๆๆๆ ขอบคุณจ้า

อยากเบิ่งวิธีเลื่อยฉลุ เปลือกบักหอย เผิ่นเฮ้ดแนวใก็เปลือกบักหอย จั่งบ่แตกหรือหัก ต้องแช่น้ำก่อนบ่จ้าอ้าย เฮ็ดเป็นเส้นๆ ริ้วๆ งอๆแบบนี้ แต่อยู่บ้านมีแต่ บักหอยกาบเปลือกมันหนาและแข็ง คือจะ เฮ็ดยาก เคยเห็นเขาเอา ปีกแมงทับ มาเฮ็ดงาน แบบนี้คือกัน งามดีอีกแบบ

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5
    ตั้งแต่จำความได้ ขามป้อมกะเห็นเฒ่าพ่อเลาเฮ็ดไฮ่เฮ็ดนา
    แล้วไฮ่แล้วนาแล้ว เลากะไปหาปูหาปลามาขาย
    ไปเป็นลูกมือพ่อลุงที่เป็นช่างเฮ็ดเฮือนแหน่ หลายสิ่งหลายอย่างที่เฮาเฮ็ดเพื่อครอบครัว
    แต่ว่ากะยังบ่ทันได้มีหยังนำเพิ่นอยู่

แต่พอเมื่อปีประมาณ พ.ศ. 2534 ถ้าจำบ่ผิด ไทบ้านเพิ่นกะพากันมีอาชีพใหม่เข้ามา
    นั้นกะคือเฮ็ด "มุกประดับ" นี่ล่ะ พอแต่เฒ่าพ่อเริ่มเฮ็ด ความเป็นอยู่กะเริ่มดีขึ้นเรื่อยๆ

จากที่เคยไต้ตะเกียงเฮ็ดการบ้าน จนว่าผมทางหน้าแหว่ง คิ้วไหม้ กะได้ใช้ไฟฟ้า
    จากที่เคยไปเบิ่งโทรทัศน์เฮือนคะเจ้า กะมีโทรทัศน์เป็นของเจ้าของ
    มีชุดลูกเสือเนตรนารีใส่นำหมู่ ได้กินบักแอ๊บเปิ้ลกะย้อนเฮ็ดมุกนี้ล่ะจ้าพี่น้อง

แต่พอเฒ่าพ่อเลาบ่ค่อยซำบาย กะเลยพากันเซาเฮ็ดไปดนเติบจ้า
    ขามป้อมกะไปหาเฮ็ดงานทางอื่น แต่น้องซายกับน้องใภ้กะยังเฮ็ดคือเก่า
    หลังๆมา เฒ่าแม่เลากะเลยเฮ็ดซ่อยน้องซาย เพราะของบ่ทันออเดอร์

ขามป้อมกะหาก่อได้มาลงมือเฮ็ดอีกเทื่อกะผลงานสองชิ้นนี้ล่ะจ้า
    บ่อยากบอกเลยว่า ปวดแอว ปวดเอ็นคอ เอ็นเข้าเปี้ยง สารพัดตะแนวสิเป็นจ้า ฮ่าๆๆๆ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ แจ่มใสยิ้มสวย
    บล็อก
    18
    พี่น้องชอบงานฝีมือแต่ชิ้นนี้ท่าทางยากค่ะ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ แจ่มใสยิ้มสวย
    บล็อก
    18
    งานฝีมือที่ละเอียดอ่อนปรานีตนับวันหายาก. พี่คิดว่าจะส่งข่าวขอให้น้องๆหากมีเวลหาถ่ายรูปวีดีโอวีการทำ กะดัง ตะกร้ากเฌอ ไซลอบ. เครื่องจักสาน ทำมาหากินต่าง.ที่คนแก่เฒ่าที่สามารถทำได้ท่านๆ ไม่ค่อยได้สอน. เก็บใว้เผื่อวันหน้ามีคนสนใจได้ถ่ายทอด

ฝีมืองามอิหลีค่ะ คิดฮอดเซี่ยนหมากยาย ฮ่าๆๆๆ ตอนนี้บ่ฮู้ไปไหนแล้วค่ะ
    LET IT BE...

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ มหาวี คนชัยภูมิ
    คะเจ้าขายอันละแพงบ่ครับ

Membership renewed สัญลักษณ์ของ siranee
    ลาดกระบัง54(วัดศรีวารีน้อย)
    อันเป็นกะต่าหิ้วแบ่งเป็นช่องๆน้อยๆเหมาะอย่างยิ่งสำหรับใส่ถุงชาเวลาแขกมาบ้านกินข้าวอิ่มแล้วกะชวนกันชงชาจิบหลังอาหารยกมาให้เลือกเลยเนาะ ภูมิใจนำเสนออย่างยิ่งเพราะกะต่าสวยฝีมือประณีต มีบ่คะขอสั่งแน่เอางามๆจักสองใบได้บ่คะ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    ....จัดไปสำหรับมาดามหน่อย ครับท่านเต็มฯน้องขามป้อม
    กะต่าหมาก กับที่จิบน้ำชา..เพราะต้องอยู่เหย้าเฝ้าเฮือน เบิ่งลูกเบิ่งเต้า

ขออนุญาตพาดพิงคนออกอากาศ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ขวัญเมือง
    สวยงามประทับใจ ทรงคุณค่าแห่งของฝากเลยครับ...ว่าแต่อำเภอบ้านดุง อยู่หมู่บ้านตำบลใด๋น่อครับ

ผมไปเป็นลูกชายเพิ่น อยู่ตำบลบ้านม่วง หาใด๋ไปอุดหนุน ไปขอเป็นลูกมือศึกษาหาวิชานำแนเด้อครับ

ขอบคุณครับ

Tags for this Thread