หัวข้อ: ป่นกบเด้อ กินนำกันครับผม

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

ป่นกบเด้อ กินนำกันครับผม

ย่างไปตลาดเห็นบักเขือขื่น คึดอยากป่นกบซั่นแล้วพี่น้อง ว่าแล้วกะได้มาโตนึง กับบักเขือขื่นกองละ 10 บาท
    มาฮอดห้อง กะเอากบเผาสาก่อน เผาพอหนังตึงๆ
    ยามต้มป่นสิได้เปื่อยง่าย มีกลิ่นหอมอ่อนๆนำ
    เผาแล้วกะผ่าท้อง เอาพุงออก ล้างให้สะอาด แล้วพักไว้ก่อน

จากนั้นเอาหม้อใส่น้ำ หยอดเกลือ น้ำปลาแดก นิดนึง
    ค้างไฟให้เดือด แล้วจั่งเอากบใส่ลงไป

ต้มเปื่อยแล้ว ตักออกมาพักให้เย็นครับ แล้วจั่งแกะเนื้อกบใส่ครก
    พร้อมกับจี่บักพริกดิบ หอมแดง
    จากนั้นกะตำให้แหลก แล้วจั่งใส่น้ำต้มป่น ผงนัว คนให้เข้ากันแล้วซิมเบิ่ง
    ถ้าจืดไปกะหยอดน้ำปลาลงอีก

น้ำต้มป่นครับ

แซบแล้ว กะตักใส่ถ้วย หาพาข้าวออก กินกับบักเขือขื่น หรือเขือเปราะกะแซบ
    แนวกินตื่มกะมี ปิ้งหมู กับทอดซิ้นหลอด
    ตบท้ายด้วยบักเงาะหวานๆ

มาเด้อ กินข้างงายนำกันครับผม
    เล็กๆน้อยๆ จากทีมงาน ขอบคุณบ้านมหาครับผม

Moderators
    บล็อก
    2
    อยากกินนำน้อจ้า เป็นตาแซ่บหลายจ้า

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    กบคือโตใหญแท้
    จนเต็มเขียงแม่ะ
    บ่ได่กินดนแล้วเมนูนี้ คึดอยากนำยุจ้า
    มองต่าง..อย่างปลง

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    ตาแซบเนาะป่นกบแมะ กับบักเขือขื่นเข้ากันคัก มีผักกระโดนนำจักหน่อย สุดยอด

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    เป็นตาแซบคัก ได้ส่มผักเสี้ยน ผักกาด กะแฮ่งสุดยอด

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    ขอนแก่น ประเทศไทย khonkaen thailand
    ป่นกบเข้ากันดีคักกับส้มผักกุ่ม เด็กรุ่นหลังสิบ่ฮู้จักว่าผักกุ่มเป็นจั๋งได๋
    ส่วนมากผักกุ่มมักสิเกิดตามริมห้วยหนอง แม่น้ำครับ หรือว่าสิกินกับผัก
    กาดย่า กะแซบคือกัน ลองเปิ่งเด้อครับคั่นมีโอกาส เดี๋ยวสิบอกว่า
    พ่อใหญ่เซียงเบ้า บ่บอกเด้อ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    เอาจั่งซี่ซะน้อง..กบมันโตบักเอ้บโพดเปลี่ยนเป็นยำกบซ่ะเป็นหยังหล่ะ
    ส่วนป่นกบถ่าไปกินป่นกบน้อยกับผักกาดฮิ่นยามลงดำนาสาเนาะ...
    เมนูยำกบกะง่ายมากๆกบโตขนาดนี้ปริมาณจักโตแล้วแต่จำนวนคนผู้บริโภค..5555
    ขั้นตอนเหมือกันกับต้มป่นเพียงแต่บ่ต้องเหยาะน้ำปลาร้า
    พอเปื่อยแล้วฉีกเนื้อหนังเป็นชิ้นเล็กตามใจชอบ เครื่องปรุงเพิ่มเติมมีพริกเผาแม่อะไรก็ได้
    ตะไคร้หั่นฝอย ใบโหระพา มะม่วงน้ำดอกไม้ มะนาวตามแต่ชอบ
    คลุกเคล้าให้เข้ากันเหมือนยำทั่วไป เป็นกับแกล้มสำหรับคอทองแดงดีนักแล:b-b

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คุณฉุยเลย
    พระนครศรีอยุธยา
    กินกันจักคนน้อ คือกับข้าวหลายอย่างแท้ ผักกับน้อยไปครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    เป็นตะแซ่บคือเว้าเนาะป่นกบให่แซ่บคักนั้นตอนต้มกบได้ใบหมากขามต้มใส่แฮงสิได้รสชาดแซ่บๆๆๆ แต่อยากกินทอดเนื้อแห่งนั้นแมะได้ข้าวเหนียวจักปั้นเนาะครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    กบโตบักใหย่เอบซะมาคือตำป่นได้น้อยแท้มาคือสิอิ่มกัน

Tags for this Thread