พี่น้องไทยลาวชาวต่างชาติ ท่านอาจสิเคยเห็นแต่กระต่ายขุดบักพร้าวหรือเครื่องขูดบักพร้าว

มื้อนี่ผมขออนุญาตบ้านมหานำเสนอเต่าขูดบักพร้าวครับ

พอดีพี่น้องชาวบ้านดอนแดงบ้านผมเพิ่นมาเฮ็ดกับข้าวอยู่ที่วัด ข้าวปลาอาหารเพื่อต้อนรับคณะผ้าป่า

เอาเต่ากระต่ายมาขูดบักพร้าวเฮ็ดน้ำยาข้าวปุ้นหนมจีน ผมไปพ้อเห็นว่าแปลกกะเละเก็บภาพมาฝากพี่น้อง

เต่าขูดมะพร้าว Thai-isan Coconut Grater

เต่าขูดมะพร้าว Thai-isan Coconut Grater

นี่ละครับโฉมหน้าของเต่าขูดบักพร้าว เบิ่งแข่ว(ฟัน)คมเป็นตาขูดดีคัก
เป็นไอเดียของช่างสมัยเก่า แต่เบิ่งว่าแม่นเฮ็ดใหม่ๆ นี่ละ บ่ฮู้ว่าเพิ่นอยากบอกอีหยัง
ผมเดาว่าเพิ่นพยายามสิบอกเป็นภาษิตว่า "อย่าให้เต่าได้สูนเด้อ ขูดตะพึดตะพือเด้" ฮ่าๆๆ

สามสหาย เต่ากระต่ายแข่งขัน มีจอนฟอนเป็นกรรมการ
Rabbit Turtle Mongoose coconut grater

ศิลปะที่ปะปนแทรกไปกับวิถีการดำรงชีพของพี่น้องชาวไทยอีสาน

เบิ่งเป็นศิลปะอย่าตีความหมายผิดไปเด้อครับพี่น้องกะดาย