หัวข้อ: บุญขอลาบเต่า หรือบุญเลี้ยงบ้าน @ บ้านกู่จาน ยโสธรครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

บุญขอลาบเต่า หรือบุญเลี้ยงบ้าน @ บ้านกู่จาน ยโสธรครับ

สวัสดีครับพี่น้องบ้านมหา โดนๆจั่งสิได้เข้ามาโพสต์กระทู้ เล่าเรื่องราวต่างๆสู่พี่น้องเฮาเบิ่ง ย่อนว่ายากนำงาน
    มื่อนี้มีโอกาศ ขอนำเสนอ " บุญขอลาบเต่า หรือบุญเลี้ยงบ้าน " ที่จัดขึ้นที่หมู่บ้านของผมเองครับ

เมือบ้านเดือนหว่างหั่นหนิ เห็นรูปอยู่กล้องเฒ่าพ่อเพินถ่ายไว้ เลยเอามาสู่พี่น้องบ้านมหาเบิ่งครับ
    รูปประกอบอาจสิบ่ล่ะเอียดปานได๋ ย่อนบ่ได้ถ่ายเอง อ่านนำคำบรรยายเอาเด้อพี่น้อง

บุญเลี้ยงบ้าน หรือเลี้ยงปู่ตา สิจัดขึ้นตรงกับวันพุธแรก เดือน 6 ของทุกๆปีครับ พิธีการของแต่ละหมู่บ้านอาจสิแตกต่างกันออกไป
    แต่จุดมุ่งหมายในการจัดงานคือ เป็นการแสดงความรัก ความกตัญญู และความผูกพันของชาวบ้านต่อบรรพบุรุษ
    และยังเป็นการส่งเสริมให้ชุมชนเกิดความสามัคคี ซึ่งนำมาสู่ความมั่นคงของชุมชน
    พร้อมกับเป็นการสร้างขวัญกำลังใจให้พี่น้องชาวบ้าน ก่อนสิลงมือเฮ็ดนาตามฤดูการที่จะมาฮอด

ทางบ้านผมประเพณีสิแตกต่างจากทางบ้านอื่นกะคือ เครื่องไหว้ปู่ตาจะต้องมีเต่าเป็นส่วนประกอบหลัก สิขาดบ่ได้เลยครับ พ่อปู่เพินมักเต่า
    เมื่อเทียบกับทางมัญจาคีรี ขอนแก่น (บ้าน ผบ. ผมเอง) เพินสินับถือเต่า หลักๆสิเอาไก่เป็นของใหว้แทน สิบ่คือบ้านผม

เครื่องไหว้ปู่ตา เท่าที่ผมจำได้สิมีดังนี้
    - ต้มเต่า ปิ้งเต่า (ทั้งตัว) ลาบเต่า
    - ต้มไก่ ปิ้งไก่ (ทั้งตัว) ลาบไก่
    - เหล้าขาว
    - ขัน ๕ ขัน ๘
    - บั้งไฟ สำหรับจูดเสี่ยงทาย
    - ข้าวเปลือกจ้าว-เหนียว
    - ใบไผ่ขอดแทนสัตว์เลี้ยง จำนวนเท่ากับสัตว์เลี้ยงของแต่ละครัวเรือน
    - ข้าวควดคีง (ปั้นข้าวเหนียวเท่าลูกไข่ แล้วให้ผู้เฒ่าผู้แก่กวักสิ่งบ่ดี่บ่งามออกจากตัว)

หลังจากเสร็จพิธี ชาวบ้านที่ไปร่วมงานสิล้อมวงกินข้าวนำกัน ซึ่งอาหารที่กินในมื่อนั่น หลักๆสิแม่นเต่าครับ
    ก่อนสิกินข้าวฮ่วมกัน เพินสิทำพิธีแจกลาบเต้าเด็กน้อยก่อนครับ แจกคนละเคิงทัพพี
    เด็กน้อยสิดีใจหลายช่วงหนิ คือเพินสิคนลาบใส่หม้อใหญ่ๆมา แล้วให้เด็กน้อยเข้าแถวถือถ้วยรอรับแจก
    บางคนได้แล้วเทใส่ถุงเสี่ยงไว้ แล้วล้างถ้วยไปขอใหม่กะมี ตามประสาเด็กน้อย เลยเป็นที่มาของคำว่า " บุญขอลาบเต่า "

อาจสิถามว่าเอาเต่ามาแต่ใสหลายแท้ จั่งสิพอกันกินเบิดบ้าน คือจั่งซี่ครับ แต่ก่อนหากมีผุได๋ได้เต่ามากะสิขังเลี้ยงไว้
    เฮือนละโตสองโต ฮอดยามเอาบุญเลี้ยงบ้าน กะสิเอามารวมกัน
    แต่ทุกมื่อนี้ เต่าเริ่มสิหายากแล้ว สิเอาเฮ็ดแนวกินถวายให้แต่เจ้าปู่ท่อนั้น ประมาณ 4-5 โต ส่วนกับข้าวสำหรับชาวบ้านสิเป็นไก่แทน

ก่อนฮอดมื่อบุญเลี้ยงบ้านมื่อนึง พ่อผู้ใหญ่บ้านเพินสิประกาศออกหอกระจายข่าวบอกพี่น้อง ว่ามื่ออื่นสิเอาบุญเลี้ยงบ้านเด้อ
    เฮือนได๋มีไก่ อยากสิเอามาทาน (บริจาค) กะให้ติดต่อทานได้ที่ศาลากลางบ้าน แล้วกะสิมีการเก็บเงินนำลูกบ้านเฮือนละ 20 บาท
    เพื่อที่สิได้นำมาซื้อไก่ (เพราะเต่าหาบ่ได้แล้ว เลยเอาไก่แทน) ให้ได้ปริมาณที่สามารถเลี้ยงพี่น้องได้เบิดบ้าน
    สิใช้ไก่บ้านท่อนั่นเด้อครับ ไก่ตลาดบ่เอา

บ่ายโมงของมื่อจัดงาน พ่อบ้านแม่บ้านสิพากันไปขนเอาถ้วย เอาหม้อเอาชามที่วัด ออกไปยังดอนเจ้าปู่
    เฮือนได๋มีหอมแดง มีผักซีผักบั่วกะเอาติดมือออกไปนำ พ่อบ้านกะสิแบ่งเป็น 2 กลุ่ม โดยกลุ่มแรกสิทำความสะอาดดอนเจ้าปู่
    อีกกลุ่มนึง สิซอยกันหลกขนไก่ ฟักไก่ ปรุงลาบไว้ถ้าเป็นแนวกินเลี้ยงพี่น้องไทบ้าน
    ส่วนแม่ครัวเพินกะสิซอยกันซอยหอม คั่วข้าวคั่วบักพริก ส่วนข้าวเหนียวสิถือไปจากเฮือน คนละกระติบ จั่งบ่ได้นึ่ง

มาครับ มาเบิ่งบรรยากาศ ปีนี้คนบ่หลายปานได๋ เฮ็ดแนวกินอยู่ดอนเจ้าปู่เลยครับ แผ่ง 40 ดีกรีไปนำ ได้บรรยากาศขนาด บุญขอลาบเต่า หรือบุญเลี้ยงบ้าน @ บ้านกู่จาน ยโสธรครับ บุญขอลาบเต่า หรือบุญเลี้ยงบ้าน @ บ้านกู่จาน ยโสธรครับ

บุญขอลาบเต่า หรือบุญเลี้ยงบ้าน @ บ้านกู่จาน ยโสธรครับ

ฝ่ายฟักไก่กะขยันขันแข็ง เสียงฟักไก่ดังปานสนามรบ เขียงไผเขียงมัน พร้าไผพร้ามัน

กลุ่มนี้สิเป็นฝ่ายทำความสะอาดรอบๆดอนเจ้าปู่ครับ

ทางก้ำฝ่ายแม่บ้าน เพินกะสิซอยกันซอยหอม แล้วกะเตรียมเอาลาบไก่ใส่ถุงไว้ถ้าแจกตามเฮือน เฮือนละ 1 ถุง
    จั่งสิได้กินทั่วถึงกัน เพราะว่าบางเฮือนเพินกะบ่ได้ออกไปดอนปู่ตาเบิดซูคน อาจสิให้แม่บ้านไป พ่อบ้านถ้าเอางัวเข้าคอก จั่งซี่เป็นต้นครับ

ประมาณ 4 โมงแลง แนวกินแล้วเบิดทุกอย่างแล้ว เด็กน้อยเลิกโรงเรียน (ผุลังคนบ่แวฮอดเฮือนขี่จักรยานตรงดิ่งมุ่งหน้าสู่ดอนปู่ตาเลย)
    พ่อใหญ่จ้ำเพินกะสิเริ่มทำพิธี เสร็จแล้วกะสิมีการจุดบั้งไฟเสี่ยงทาย ว่าฝนสิตกดีบ่ปีนี้ แล้วกะมาฮอดเวลาที่เด็กน้อยรอคอย นั่นกะคือ แจกลาบเต่า (ไก่) เด็กน้อย
    ท้ายสุดคือการหาข้าวออกกินร่วมกันอยู่ดอนเจ้าปู่นั้นล่ะครับ ส่วนมากสิกินบ่ทันอิ่มดอก ฝนสิตกฮำก่อน เป็นจั่งซี่แทบทุกปีครับ

ดีใจครับ ที่ยังเห็นชุมชนรักษาสืบทอดวัฒนธรรมประเภณีไว้ แม้ว่าคนที่ออกไปร่วมงานสิบางตากว่าปีก่อนๆ ย้อนผุลังคนเพินกะติดภาระกิจ
    แต่เพินกะสิส่งโตแทนไปเฮือนละคนยุ ถ้าบ่ไปเลยไทบ้านเพินกะสิว่าให้ ว่าบ้านเพินพาเฮ็ดหยังกะบ่เฮ็ดนำเพิน
    รายละเอียดผมอาจสิอธิบายบ่ได้ดีปานได๋ ย่อนว่าจากบ้านมาย่างเข้าปีที่ 5 แล้ว

เล็กๆน้อยๆจากทีมงาน ขอบคุณบ้านมหาสำหรับพื้นที่นำเสนอครับ

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หยก ยโสธร; 23-06-2013 at 03:12. เหตุผล: รูปซ้ำ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อ้ายพจน์
    :*-บ่าวหยกสมัยอ้ายเป็นเด็กน้อยทางบ้านอ้าย101กะมีประเพณีแบบนี้อยู่ครับสมัยนี้บ่เหลือแล้วดอนตาปู่คนบุกรุกแปนหมดละโพนนำนากะบ่เหลือรถไถตำหมดแล้วดีครับที่ยังมีกิจกรรมดีๆให้ไทยบ้านเฮาได้ทำร่วมกัน:

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเอส
    หนุ่มอุบล คนพิบูล
    ...

ดีหลายครับ มันเป็นประเพณีวัฒนธรรมน๊อครับ ซ่อยรักษากันใว้ให่ลูกหลาน

ตอนนั้นกะพาไปกินเข่าอยู่ โพนขามใหย่ บ่อแหม่ติ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ประเพณีนี้ อยู่บ้านผมยังมีคือกันครับ สิเลี้ยงปู่ตาก่อนลงนา
    สิเลี้ยงอีกเทื่อกะตอนได้ข้าวเม่า

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    ประเพณีอันดีงามแบบนี้กะยังพอมีอยู่ดอกครับ
    บ้านได๋พ่อใหญ่จ้ำเผิ่นแข็งและปู่ตาเผิ่นฮ้าย(หมายถึงเฮี้ยน)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    ขอนแก่น ประเทศไทย khonkaen thailand
    กิจกรรมดีๆแบบนี้ เป็นตาสืบทอดไว้ให้ลูกหลาน นำไปปฏิบัติตามฮีตเก่าคลองหลังอยู่ครับ
    เห็นแล้วกะดีใจ มีแฮงใจนำครับ ที่ชุมชนเพิ่นยังพากันรักษาประเพณีอันดีงามไว้อยู่

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนภูหลวง
    ดีดี มีกิจกรรมให้ไทบ้านได้เฮ็ดร่วมกันสร้างความสามัคคีซึ่งตอนนี้หายากแล้ว

ฝ่ายเทคนิค และถ่ายทอดสด สัญลักษณ์ของ อาวอ้วนเมืองยศ
    ยังมีกันอยู่ทุกหมู่บ้านก็แตกต่างกันไปตามภูมิประเทศ แต่ว่าบ้านผมมันโดนเมืองเข้ามารุกครอบไปแล้ว แม้แต่ที่ปู่ตาตะก่อนตอนนี้กลายเป็นสำนักงานปศุสัตว์จังหวัดไปแล้ว
    จักสุมื่อนี่ไปเลี้ยงไปไหว้กันทางได๋ บ่ได้ออกไปนำยาย มื่อหน้าสิหามาฝากดอกครับ
    สืบสาน สานต่อประเพณีที่ดีไว้

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    ทางบ้านไผ่หวานเอิ้นดอนตาปู่ สลับกันค่ะ คืออาวอ้วนเลยค่ะ ตอนนี้กลายเป็นที่ตั้งของ
    สนง.อบต ไปแล้ว เสียดายต้นไม้ใหญ่อายุหลายปีแฮง

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว
    ทั้งนี้ทั้งนั้น ก็ต้องขึ้นอยู่กับผู้นำชุมชนพร้อมครับ ถ้าผู้นำชุมชนบ่เอาใจใส่ หรือว่าบ่พาพี่น้องไทบ้านเฮ็ด กะคงสิบ่ยังให้เห็นเท่าทุกมื่อนี้

ดอนเจ้าปู่นี้ถือว่ายังอุดมสมบูรณ์อยู่ครับ มีลิงอาศัยอยู่ประมาณ 500 โต กินบักม่วงยุดอนนั้นล่ะ คนผ่านทางไปมากะซื้อกล้วย ซื้อขนมมาเลี้ยงลิงนำ
    มีลิงบางโตมันขี่ดื้อ มาหาลักกระติบข้าวนำเฮือนคนกะมี อุ้มแลนขึ้นกกไม้ไวปานวอก