หัวข้อ: ขนมถ้วย

Moderators
    บล็อก
    2

ขนมถ้วย

สวัสดีจ้าธุจ้าพี่น้องบ้านมหาทุกท่าน

มื้อนี้เอื้อยเฮ็ดขนมถ้วย หลังจากกินข้าวปุ้นน้ำยากันแล้ว
    การเฮ็ดขนมต้องมีการตวงวัดให้ได้สัดส่วนตามสูตรน้อจ้า เป็นสิ่งที่เอื้อยเฮ็ดแล้วมีความสุข หัดเฮ็ดไว้เวลามีงานบุญกุศลทุกงานต้องมีของหวานนำเป็นประเพณีไทย เฮ็ดเป็นเองก็สามารถเป็นแม่ครัวให้งานได้ โดยเฉพาะยามไปซอยพี่น้องของสามีน้อจ้า

มากินนำกันเด้อจ้าพี่น้อง มีผลไม้ล้างปากนำจ้า

ส่วนประกอบตัวขนมถ้วย
    1. แป้งข้าวจ้าว 1 ถ้วย
    2. แป้ง ท้าวยายม่อม 6 ช้อนโต๊ะ
    3. น้ำตาลมะพร้าว 1 ถ้วย
    4. หางกะทิ 2 ถ้วย
    5. น้ำใบ เตย 1/2 ถ้วย

ส่วนผสมหน้าขนม
    1. หัว กะทิ 2 ถ้วย
    2. แป้งข้าวจ้าว 4 ช้อนโต๊ะ
    3. เกลือป่น 1 ช้อนชา

ขนมถ้วย

ผสมแป้งทั้งสองอย่างกับน้ำตาลมะพร้าว
    น้ำใบเตยและน้ำหางกะทิคนให้เข้ากัน
    กรองด้วยผ้าขาวบาง

ขนมถ้วย

ขนมถ้วย

นึ่งถ้วยให้ร้อนจัดก่อนหยอดตัวแป้งใสถ้วยนึ่งจนสุกประมาณ 15 นาที

ขนมถ้วย
    สุกแล้วจ้า

ขนมถ้วย

ผสมแป้ง หัวกะทิ และเกลือคนให้เข้ากัน
    นำไปหยอดหน้าขนมที่สุกแล้ว นำไปนึ่งอีกครั้งจนสุก ประมาณ 12 นาที ยกลงปล่อยไว้ให้เย็น

ขนมถ้วย

ขนมถ้วย

สุกแล้วจ้า

ขนมถ้วย

จัดใส่ถาดให้สวยงาม มากินนำกันเด้อจ้าพี่น้อง

ขนมถ้วย

น้องฝนกินไป 3 ถ้วย ยังบ่อิ่มจ้า

ขนมถ้วย

ขนมถ้วย

ผลไม้ตามฤดูกาลจ้า

ขนมถ้วย

ขอบคุณธุจ้าบ้านมหา
    ขอบคุณธุจ้าผู้อ่านทุกท่านทุกกำลังใจเด้อจ้า
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พวงพยอม; 25-09-2013 at 10:01. เหตุผล: เพิ่มภาพจ้า

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนของหัวใจ
    ของมักเลยค่ะ ปกติสิเห็นนำร้านขายก๋วยเตี๋ยวสิวางคู่กันค่ะ แต่กินหลายบ่ไหว อ้วนคักกะทิ ขอบคุณค่ะพี่สาวคนเก่ง มักเข้ามาอ่านทุกกระทู้ชอบเบิ่งชอบเฮ็ดแต่บ่ค่อยได้เฮ็ดค่ะ

Moderators สัญลักษณ์ของ สาวชัยภูมิ ลูกพ่อขุน
    บล็อก
    30
    น่าสิหวานมันดีเนาะค่ะ ของมักคือกันค่ะ

Moderators
    บล็อก
    2
    สวัสดีจ้า
    น้องคนของหัวใจ :) ตอนอยู่เมืองไทยสมัยเอื้อยเป็นเด็กน้อยมีแม่ค้าหาบขายมาฮอดหน้าบ้าน แซ่บหลายจ้า ขอบคุณที่แวะมายามเด้อจ้า

น้องบี : ดนๆกินเทือ แซ่บอยู่จ้า ขอบคุณที่แวะมาทักทายเด้อจ้า
    :*-:*-

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    อยากกินหนมถ้วยจ้าพี่ ทางนี่ขนมหวานบ่ได้กินเลยคะ มันทำยากหลายขั้นตอน เง้ออ
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

Moderators
    บล็อก
    2
    ส่งที่อยู่มาให้เอื้อยหลังไมค์เด้อจ้า เที่ยวหน้าเอื้อยเฮ็ดอีกสิแช่แข็งก่อนส่งไปให้ชิม2
    มื้อฮอดจ้า หมดหน้าร้อนแล้วบ่เสียดอกจ้า

Tags for this Thread