หัวข้อ: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ หล่อร้อยเมตร

Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++

บ่เด้อเขียวเสวย ซุปบ่ได้ ฝาดแฮง ใช้ใบบักหม่วงใหญ่ หรือใบบักม่วงน้อยครับ อิอิ
    คาดสิได้ลอยมาคือปลาเน่า ... สั่นแล๊ววว

Re: +++...ซุปไบหมากม่วง... +++

อ้ายภูลองกินสูตรบ้านน้อง บ่ อิอิ..........มาจากเมืองแพร่เลยน่ะเจ้า อิอิ...

บ้านน้องใช้ใบมะม่วงอ่อน รู้สึกว่าข้างบ้านจะเป็นมะม่วงอกร่องนะ
    แล่วกะเอามาซอยฝอยๆ บ่ต้องต้มนะคะ แล้วเอาบีบน้ำออก...เพื่อลดความฝาด

ส่วนผสม
    หอยขม,ปูต้ม+น้ำปลาร้า,พริกแห้ง,หอมแดง,กระเทียม, น้ำปลาและผงชูรส
    อ้อที่ขาดไม่ได้ เมล็ดฟักทอง ตรามือ อิอิ (เพิ่มความนัวได้ดีมาก)
    แต่ปกติพ่อเพิ่นจะเก็บมาจากสวนมาตากแห้งเอง แล่วกะขั้วใส่ ค่ะมันจะหอมกว่ากันเยอะเลย

วิธีทำ นำพริกแห้งคั่วไฟ, หอมแดง,กระเทียม ,เมล็ดฟักทอง เอามาโขลก
    แกะเอาปูที่ต้มแล้ว มาโขลกผสมลงกับเครื่อง ให้ละเอียด
    หลังจากนั้น ก็เอาเครื่องทั้งหมดไปผสมคลุกเคล้าเติมรสด้วยน้ำปลาร้าต้มพอขลุกขลิก ,น้ำปลา,ผงชูรส
    เมื่อปลุกรสได้ที่ใส่หอยขมและใบมะม่วง ลงไป แล้วกะคลุกเคล้าและชิมรสตามใจชอบอีกครั้งค่ะ ... จบแล่ว

มะม่วง ใช้มะม่วง อกร่อง หรือม่วงแก้ว กะได้อ้าย
    *(๏?ิ_?ิ๏)* เมื่อตะวันนิทรา ฟ้าจะรอพบจันทร์ ฉันจะฝันถึงเธอ *(๏?ิ_?ิ๏)*
    ?W?lcom? T๐ Baanmaha.Com?

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

ขอบคุณสาวตุ๊กหลายๆครับ ที่ให้สูตรมา สิลองไปเฮ้ดกินเบิ่งครับ....อืม//สูตรจากเมืองแพร่น้อครับ
    แล้วสูตรพิจิตรบ่มีติครับ...อิอิอิ

พิจิตรเพิ่นบ่มีดอกอ้ายซุบบักใบบักม่วงน่ะ .... มีแต่อาหารกระทิๆเลี่ยนจะแย่แล่วนี่

อ้ายพรรณ ฝีมืออีพ่อเพิ่นกะแซบอยู่จ๊า แต่ถ้าเป็นฝีมือข่อยล่ะก้อ ยังบ่เคยจักเทื่อแมะ
    แต่ว่าจำได้ลางๆกะนั่นแหละ..ที่เอามาบอกอ้ายภู อิอิ..........ส่งผลงานมาแจ้งให้ทราบแหน่เด้ออ้าย ...
    โอ๊ย!!!! น้ำลายไหล ว่าแล่วเสาร์นี้กะซิเมือบ้านไปให้อีพ่อเพิ่นเฮ็ดให้กินก่อนน๊า.............หิวๆๆ
    *(๏?ิ_?ิ๏)* เมื่อตะวันนิทรา ฟ้าจะรอพบจันทร์ ฉันจะฝันถึงเธอ *(๏?ิ_?ิ๏)*
    ?W?lcom? T๐ Baanmaha.Com?

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

ลองเอาไปเฮ็ดกินเบิ่งครับ ตามสูตรของสาวตุ๊กตาจากเมืองแพร่ ได้ผลจั่งได๋กะอย่าลืมเอามาเล่าสู่ฟังแหน่ครับ

ผมอยากได้หลายๆๆสูตรครับ ไผมีกะบอกแหน่เด้อครับ..

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

ใบบักม่วงหิมพานต์ แฮงแซบเด้อครับ ส่มดีแท่ๆ เอามาซุบแซบกั่วใบบักม่วงแนวอื่นเด้อ

บ้านผมมีเทิงสองสูตร เทิงซอยดิบๆ เอิ้นก้อยใบบักม่วง กับเอาไปต้ม เอิ้นซุบใบบักม่วงครับ

ควมแม่น ใบบักม่วงหิมพานต์ เพิ่นกินกับลาบ กับป่นมาตะได๋ แล้วตั่วครับ ส่มๆดีครับ บ่ต้องย่านยางมันเด้อครับ ยางอยู่ใบมันบ่กัดปากดอก เก็บมาล้างน้ำแล้ว กินโลด

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ iampattnaka

บ้านข่อย มีแต่ก้อยบักหอยใส่ใบบักม่วง เอะหรือเขาเอิ้นซุปหมากหอย บุ๊หล่ะ ..
    มาๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ มาเบิ่ง บ้าน เจ้าไหมฯ ........555
    .
    1.ต้มบักหอยโข่ง ที่ได้จากการไปงม .หรือสิ เผากะได้เด้อค้า ละกะซอย เป็นชิ้น.พอคำๆจากนั้นพักไว้

2 เตรียมไปเอาใบบักม่วงมา ใบอ่อนๆ บักม่วงปุ้ม ข้างเฮือนกะได้ อย่าเอาใบแก่เด้อ จ่งไว้ให้งัว แห่ะๆๆ

3.ซอยๆๆๆๆๆ ใบบักม่วง ไว้ ( ปริมาณ หอย กับ ใบมะม่วง ต้องพอดีกันเด้อ ...)

4. แล้วหล่ะกะไป .....ลวกวุ้นเส้น เด้อ บ่อใส่หลาย ใส่นิดหนึ่ง ใส่กะได้ถ้าบ่อมัก

5.เอา หอยซอย ใบมะม่วง ใส่ชาม ปรุงรส ปลาแดก ข้าวคั่ว พริกผง ผงชูรส คลุกๆๆๆ ให้เข้ากันชิมรสตามชอบ ถ้าใบมะม่วง ส้มทันพอ ใส่ ส้มบักนาว หรือส้มบักขามเปียกกะได้ เพื่อความนัวอย่าลืมปลาร้า

6.ขั้นตอนสุดท้ายใส่วุ้นเส้นจ้า จากนั้นก็คลุกหรือลงโขลกในครกเบาๆก็ได้ค้าๆถ้าชอบนิ่มๆ

ที่จริงมีหลายก้อยเดะค่ะ ก้อยหอยปัง ก้อยหอยขม สารพัด สิก้อยยยย ..55

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ nuzing
    ตกฟากอยู่อุบล เป็นคนชราบางแคแล้ว
    บล็อก
    5

ซุปใบหมากม่วง....ของแท้บ้านยายอำนาจ+ อุบลคนงาม....กินแล้วรับรอง.....เขร้.....ไม่แตก..
    เริ่มจาก..ผ่อเถ่าไปหาลักใบหม่วงเด้อเอาแบพอดีอย่าอ่อนอย่าแก่โพดที่นิยมคือใบบักหม่วงน้อย
    หรือใบบักหม่วงแก้ว กะได้แล้วเข้าสู่กระบวนการ.....
    1 ฝ่ายผัวนำมาล้างให้สะอาด..บ่ต้องต้มจ้า..ซอยโลดซอยแลบๆ บางๆ
    2. ฝ่ายเมียกะเตรียมตำปลาเด้อปลาข่อใหญ่กะได้ตำป่นคือป่นปลาหะน่า
    3. แล้วละกะเอามาโคเลใส่กันตี๊หละหรือสิเอาลงไปโขลกในครกเบาๆให้มันเข่าน้ำเข่าเนื้อ
    4. ใส่ข้าวคั่ว...หัวหอม ..พริกป่น ปรุงให้แซบๆ ตามใจปรารถนา
    5. แล้วล่ะกะเอาไปเทให้หมา....กินตี้หละ........ อิอิ
    6. สูตรอุบลของแท้....และ....ดั้งเดิม............กินแล้ว....เขร้....ไม่แตก เหอๆ
    "ใจประสงค์สร้างกลางดงกะหว่าถ่ง ใจขี้คร้านกลางบ้านกะหว่าดง"

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวพรรณานิคม

เหอๆๆๆๆ ยายหนูกะเว่าไปทั่วทีปเนาะ บาดเฮ็ดแล่วคือจังเทให่หมากินน้อ 5555 หมายายคือสิเลือกแนวกินแท่หล่ะ อยากกินฮอดซุบใบหมากม่วง อิอิอิ
    [*] สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์
    [*] เกี่ยวกับลิขสิทธิ์
    [*] ทำเนียบกองทุนเว็บไซต์ บ้านมหา

บล็อก
    1

อืม ซุปใบหมากม่วงนี่มีหลากหลายสูตรอิหลีน้อครับ