หัวข้อ: งานบุญบั้งไฟแสน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ น้องป้อม

งานบุญบั้งไฟแสน

ธุจร้า...สมาชิกบ้านมหาทุกๆคนจร้า...
    จากที่ห่างหายไปโดนเติบกับบ้านมหาไดอารี่แห่งนิงานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน มื้อนิน้องหล่ากะขอมาบันทึกความทรงจำอันดีนี้ไว้งานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน นานทีปีหนค่ะที่ทางบ้านน้องหล่ามีการจัดงานบุญใหญ่ขึ้นในทุกๆปี กะคืองานบุญบั้งไฟแสน ที่ชาวบ้านในหมู่บ้านหล่าได้ร่วมมือกันจัดขึ้นมา...สิม่วนปานได๋กะมาเมิงภาพบรรยากาศนำกันเด้อจร้า...
    นางฟ้อนนางรำกะลูกหลานในบ้านแหละจร้าเตรียมตัวจะตั้งขบวนแห่แล้ว

สองพี่น้องผาแดงนางไอ่..หลานสาวกะหลานชายน้องหล่าเองค่ะ..อิอิอิงานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน

สาวงามพุเพิ่นแต่งเป็นนางฟ้านั่งยุบนรถในขบวนค่ะ...ส่วนเสื้อเหลืองนิกะนางรำเด้อจร้า..งานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน
    ขบวนแห่เริ่มเคลื่อนแล้วจร้า..สาวบ้านนิมีแต่พุงามๆเนาะจร้า..วาบ่..งานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน

จัดพิธีเสร็จเบิดแล้วกะมีการรำบวงสรวงหลวงปู่ต่อเลยค่ะ นางรำกะลูกหลานชาวบ้านในหมู่บ้านร่วมมือร่วมใจกันซ้อมรำจนได้มาฮอดมื้อนิ...งานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน

นิแหละค่ะนางรำยุบ้านน้องหล่า..อิอิอิ..เห็นน้องหล่าบ่น้อคนได๋งานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน

ฮ้อนปานได๋นางรำกะยังยิ้มได้พะนะ...อิอิอิ..ความสุขในงานบุญบ้าน

หลบออกไกลๆเด้อจร้าบั้งไฟเเสนเพิ่นจะขึ้นแล้วงานบุญบั้งไฟแสนงานบุญบั้งไฟแสน

บั้งไฟแสนขึ้นแล้วบั้งไฟคุ้มขึ้นตาม...

นิกะเป็นภาพบรรยากาศบางส่วนค่ะของงานบุญบั้งไฟแสนของหมู่บ้านหล่า..ปีนิจัดได้ขนาดนิปีหน้าจะจัดใหญ่กว่านิอีกพะนะ(ชาวบ้านเพิ่นวา) งานจะเสร็จ ได้กะเพราะว่าความร่วมมือร่วมใจของทุกคนในหมู่บ้านค่ะงานถึงได้ออกมาดีได้ขนาดนิ น้องหล่ากะขอบันทึกความทรงจำนิไว้แค่นิก่อนเด้อจร้าคราวหน้าจะได้มาบันทึกเรื่องราวดีๆไว้อีก

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    ทุกอย่างสิแล้วได้กะเพราะทุกคนซ่อยกันละครับ ภาพสวย นางรำกะงามครับ
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ฮักณ.ทุ่งใหญ่
    มีตะผุงามๆแถะครับ ...เป็นตาซะออน คือสิมวนคัก