หัวข้อ: เลาะท่งนาไปหายามลอบ ยามไซกุ้ง

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

พบปะพูดคุย เลาะท่งนาไปหายามลอบ ยามไซกุ้ง

สวัสดีครับ พี่น้องบ้านมหา กลับมาแล้วครับหลังจากหายหน้าหายตาไปโดนเติบ ย่อนว่าเน็ตผมเข้าเว็บบ้านมหาบ่ได้

มื่อนี้ลองเข้าผ่าน Firefox เบิ่งปรากฏว่าเข้าได้ ดีใจบักอย่างคัก

เข้าเรื่องเลยน้อครับ หว่างวันแม่ผมมีโอกาศเมือยามบ้านอีกเทือนึง มีภาพกิจกรรมหาอยากหากินจากทางบ้านเฮามาสู่พี่น้องเบิ่ง
    เป็นกิจกรรมที่ผมออกไปยามลอบ ยามไซกุ้งครับ ว่าสิไปใส่เบ็ดย้อนอดีตความหลังเบิ่งจักหน่อย ฝนผั่นตกมาซ่ำ เลยบ่ได้ออกไป

นี้ล่ะครับหมาย นาติดห้วยน้ำไหลพาดคันแท ใส่ลอบยาวนำคันแทเลย น้ำลึกพอสมควรครับ เทิงคันแทกะเพียงหัวเข่าแล้ว
    มื่อนี้ผมออกมากับพ่อเฒ่าครับ แนมไปเพินกำลังจับปลาใส่ข้องยุ ฮึแม่นลักจ่มให้ลูกเขยยุกะบ่จัก ยากนำถล้องถ่ายรูป เลาะท่งนาไปหายามลอบ ยามไซกุ้ง เลาะท่งนาไปหายามลอบ ยามไซกุ้ง

เลาะท่งนาไปหายามลอบ ยามไซกุ้ง

ยกลังนี้เบิ่งก่อนน๊า มีหยังมาเข้าบ่น้อ

พอได้ป่นยุตั๊วล่ะครับ ซำดามพร้ายุ เต้นตำตาข่ายลอบจนว่าหัวเหลิ่นเบิดเนาะ :,1-

มาเบิ่งผลงานรวมๆครับ ลอบสี่ห้าหลังใส่เรียงกันไว้ มีเต่าน้อยเข้ามานำโตนึง ว่าสิเอาไปปล่อยใส่หนองสายุวัด :,1-

เสร็จจากยามลอบแล้วหันมายามไซกุ้งครับ ใส่ไว้ในฮองห้วยไกล้ๆกันนั้นล่ะ ปีนี้ฝนดีครับ น้ำแก่งมาพึ่งจะบก
    ช่วงที่น้ำมาคักๆหม่องที่ผมยามลอบหว่างหั่นแนมบ่เห็นต้นข้าวเลย ฝายนี้กะน้ำหลายจนตู๋ท้องสะพานฝาย

หลายท่านอาจสิบ่เคยเห็นไซกุ้ง ว่าหน้าตามันเป็นแนวได๋ ตามภาพนี้เลยน้อครับ เย็บด้วยดางเขียวเฮ็ดเป็นงาเข้าทั้ง 2 ทาง
    มีหลัก 4 หลัก กางอ้าปากไซออกทั้ง 2 ทาง

นั้นละครับ แนมไปทางท้ายฝายสิเห็นใส่ไว้ยุสองหลัง

ลักษณะการใส่ สิกางตั้งขึ้น สลับกับฝาเฝือกกางต่อกันไปเรื่อยๆตามรูป ไซกับฝาเฝือกต้องใส่ให้ติดพื้น (ฝาเฝือกคือดางเขียวกางขึงกั้นไว้ซือๆ)

หันมาทางหน้าฝายครับ ทางนี้กะใส่ไว้คือกันอีก 5 หลัง

เบิ่งผลงานดู๊ครับ ใส่ไซ 7 หลังได้ซำนี้ล่ะ บ่ถือว่าหมานแต่กะได้แล้วงายยุ เข้าเบิดเทิงปลาน้อย เทิงเอี่ยน เทิงปลาบู่ ... ถ้ามื่อได๋ฝนตกกุ้งสิเข้าหลาย
    ผู้ที่เพินหาขายเพินสิใส่เป็น 40-50 หลัง ยามแต่ล่ะมื่อได้เป็นคุถัง แต่พ่อเฒ่าเพินหาพอได้กินครับ

นี้แม่นพ่อใหญ่นาข้างๆเพินฮอมสิไปใส่ลอบ เห็นแล้วกะคึดฮอดอีพ่อใหญ่ผม ตะกี้ที่เพินยังอยู่กะหากินเก่งบ่ค่อยคือกัน ระดับนายพรานปลาพุ้นล่ะ

กระทู้นี้กระขอจบไว้ซำนี้อครับ บรรยากาศทางบ้านเฮาเบิ่งยามได๋กะบ่เบื่อ เอาไว้พ้อกันกระทู้หน้ายุห้องอาหารอีสาน สิลาบปลาตองสู่กิน
    ขอบคุณพื้นที่บ้านมหา ขอบคุณเอื้อย-อ้ายที่เข้ามายามกระทู้ สุขซำบายดีทุกท่านครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ทิดแหล่
    ขอบคุณภาพบรรยากาศ พร้อมคำบรรยายที่ได้ความรู้.. อั่น ไซ ใส่กุ้งแบบนี้ กะพึ่งเคยเห็นนี่หละครับ แปลกไปอีกแบบ...นี่หล่ะภูมิปัญญาคนอีสานบ้านเฮา รู้จักคิด ประดิษฐ์ คิดค้นอุปกรณ์หาอยู่ หากิน สุดยอดครับ...

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    ทางยโสฝนดีเนาะคับ ทางชัยภูมิ แก้งคร้อบ้านผม แห้งแล้งหลาย ฝนบ่ตกมาสองเดือนกั่ว ข้าวใกล้สิตายเหมิดแล้ว

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ทางนั่นกะน้ำหลายคือกันเนาะครับ แต่ อย่าไปหาลักยามไซเด้อละ 555

มากรุงเทพกะคึดฮอดบ้าน คึดฮอดไปหาไส่เบ็ด นอนนา ..
    ย้อนว่ายากนำภารกิจหาเงิน จั่งว่าได้อยู่ไกลบ้าน จักช่วงออกพรรษากะว่าสิเมือไส่เบ็ดกบอีกอยู่

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ jong
    สอบถามเรื่องไซดักกุ้งครับ เฮ็ดยากบ่ครับ สนใจเอามาลองดักแถว บ้าน ครับ จิเอาไปตกปลานิล

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    น้ำมาก ฝนดีน้อ ทางยโส บรรยากาศ ก้อยกุ้ง คือสิแช่บเนอะค่ะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    เห็นบรรยากาศแล้วคิดฮอดบ้านยุฮอมๆ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    ขอนแก่น ประเทศไทย khonkaen thailand
    มาเป็นเขยเมืองขอนแจ่น บ่อึดยากดอกแนวอยู่แนวกิน ทางมัญจาคิรี อุดมสมบูรณ์พอได่อยู่ครับ ยามฝน บางหม่องน้ำสิหลายจักน่อย แต่ยามแล้งกะแห้งคักคือกันครับ ... ปลาบู่ต้มป่นกินกับลวกผักคันจอง ผักพาย ยามฝนจั่งซี่ กะแซบเด้อครับ

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    บรรยากาศดีเนาะน้องหยก น้ำเยอะหากินง่าย น้ำแห้งหากินยาก
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ commo
    ได่บรรยากาศคัก อยากไปลอยน้ำเหล่นเด้เนาะ ขอบคุณภาพสวยๆ มาแบ่งให่แยงกันเนาะคับ...