หัวข้อ: บ้านในฝัน 2

Hybrid View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

บ้านในฝัน 2

เที่ยวทะเล

ปีก่อนพู้นผมกับสาวขะแมร์มีโอกาสได้ไปเที่ยวทะเลนำเพิ่นซึ่งโดยปกติกะอยู่ต้ะในกะลา รังสิต-สารคาม-บุรีรัมย์
    พี่เขยชาวพยัคฆภูมิพิสัย จังหวัดสารคาม เพิ่นมีธุรกิจเป็นของตัวเองสิ้นปีสิพาพนักงานไปกินไปเที่ยวครั้งหนึ่ง
    ปีนั้นที่นั่งเพิ่นว่างครับเพิ่นกะเลยโทรมาซวน โปรโมชั่นฟรีทุกรายการผมบ่อรีรอ ครับครับครับ ว่างครับ ฟ้าวตกลง
    ไปเกาะหลีเป๊ะกินซีฟู๊ดดำดูปะการัง อยู่ใสบุ๊เกาะหลีเป๊ะ ทางใต้ไปฮ้อดแค่หาดบ้านกรูด เพชรบุรี ประจวบฯ
    มีโอกาสได้ไปเห็นหาดและเกาะต่างๆ ตามทริปเพิ่น ตะลุเตา หินงาม ทรายขาว โชคดีเห็นวาฬเล่นน้ำอีกต่างหาก
    เหลียวเห็นเกาะต้องคำสาปพอคุมมุม คึดในใจปีหน้าเราต้องมาอีกปีหน้าเฮาต้องไปเที่ยวเกาะนั้นให้ได้
    ทะเลใต้สวยงามอย่างบ่มีที่ติครับ เห็นปลาการ์ตูน เห็นปะการัง เห็นปลิงเห็นเม่นทะเลเห็นปลาสวยๆ เป็นๆ สารพัด
    หาดทรายขาวทรายขาวละเอียดนุ่มขา คิดแล้วอยากย้ายบ้านมาอยู่เกาะนี่ คุ้มกับการเดินทางสวรรค์บนน้ำอิหลี

บ้านในฝัน 2

บ้านในฝัน 2

ปีที่แล้วพี่เขยซวนคือเก่าผมรีบตอบครับๆ สองที่คือเก่าครับ แต่บ่ได้ไปหม่องเก่าเด้ เอ๋าคือบ่ไปละครับปีที่แล้ว
    ผมดำน้ำยังบ่อิ่มเลย เรือสปีดโบ้ทเพิ่นฟ้าวโพดได้หม่องละยี่สิบสามสิบนาทีบ่หนำใจ ไปหม่องเก่าซ้ะเนาะผมมัก
    บ่ออกเงินแต่ต้องการให้มันได้ดั่งใจกะของ บ่ ปีนี่เฮาว่าสิไปพม่า สิไปนำบ่ ไปไหว้พระพม่าสี่ห้าคืนค่าใช้จ่ายบ่เกิน
    ผู้ละแสน แต่เฮาบ่ได้ออกให้เด้ เอ๋อ อ่า คือ ไปแน่ไปนำแน่อย่าอยู่ต้ะในถ้ำหลาย ไปเปิดหูเปิดตานำเขาแน่
    เอ่อ ครับๆๆ เดี่ยวเบิ่งเกิ่น เอ้อเว้ากันเบิ่งโอเคกะโทรมาเด้อสิได้จองที่นั่งให้ ครับบ่มีปัญหาครับ

เว้ากันถ้างั้นเราเอารถรีไฟแนนซ์ดีมั๊ย จะได้ไปเที่ยวพม่ากับพี่เขา อึ่มหนูว่าไปดำน้ำดูปะการังดีกว่า
    หนูยังหัดว่ายน้ำได้ไม่ดีเลย ได้ๆ แล้วกะตอบขอเวลากับพี่เขยอีกสักระยะขอเก็บเงินก่อน แต่ในใจแล้วจ้อยละพม่า
    และกะมาเช้กรายละเอียดไปเที่ยวใต้ อาหารโรงแรมที่พัก ป้าดมันบ่แม่นถูกๆ ตั้วนี่ ทำงานโรงงานมื้อบ่กี่บาท
    สิกะหล่าวไปดำดูปะการัง อย่าว่าแต่ไปพม่าเถาะแค่ลงใต้ด้วยตัวเองกะเยาแล้ว เกือบทุกรายการแพงไปสำหรับผม
    เบิ่งแล้วเป็นเรื่องที่เกินเอื้อมไปจั้กหน่อย ไปได้อยู่ดอกครับแต่ไปแล้วเงินที่พากันแพงกันห่อไว้มันสิบ่เหลือจักบาท
    แสดงว่าปีที่แล้วเพิ่นจ่ายให้เฮาคนละบ่หน่อยตั้วสามมื้อสองคืนนอนเกาะหลีเป้ะช่วงปีใหม่ กินซีฟู๊ดแถมล่องเรือจนวิน
    เสียดายน้ำทะเลใสๆ คิดฮอดนีโม่กับแองเจิ้นแต่มันเกินกำลัง กะเลยคึดหาป่องใหม่

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

ลูกอีสานอีกคน

พี่เขยเรียนจบสายอาชีพจากอีสานครับ แล้วมาทำงานโรงงานดีดกีร์ต้ากินเหล้าเช่าห้องแบบรอความหวังอยู่หลายหม่อง
    ตั้งแต่บางพลีมากระทุ่มแบนอ้อมน้อย จากพนักงานแม่พิมพ์ช่างโรงงานมาเป็นเซลขายสินค้าอุตสาหกรรมแล้วกะรวมตัวกัน
    กับทีมงานหมู่พวก มาเปิดกิจการเป็นของตัวเอง โดยขายสินค้าหลายๆ อย่าง สินค้าหลักกะคือชั้นวางของตามห้าง
    สำนักงานอยู่พุทธมลฑลสายสี่ อ้อมน้อยครับ พี่เขยถือเป็นลูกอีสานที่หาช่องทางสร้างความมั่นคงให้กับชีวิตครอบครัวได้

บริษัทเพิ่นชื่อ เอสพีโลจิสติกส์ อยู่เส้นทางลัดสายสี่ไปสายห้าใกล้ๆ ถนนเพชรเกษมครับ
    บ่มีแนวสิไปซื้อเพิ่นดอกว้า เอ...บ่แน่อนาคตอาจสิได้ไปซื้อเข่งนำเพิ่นยุ่ มาใส่บักโมกับปลูกเห็ดฟางในตะกร้า
    ที่เอามาให้เบิ่งนอกจากอ้ายเพิ่นมีอาชีพหมั่นคงแน่แล้ว อีกอันหนึ่งกะคือเพิ่นเอาหลักเศรษฐกิจพอเพียงมาใช้
    ใช้ในองค์กรของบริษัทเล็กๆ น้อยๆ เท่าที่พอใช้ได้ กำแพงบริษัทนอกจากสิบ่ลุกล้ำที่สาธารณะแล้วกะยังปลูก
    พืชผักสวนครัวไว้ข้างหน้า หลายต้ะผู้จัดการการเงินทางบ้านกับลูกสาวนั้นละครับเป็นผู้เก็บ เก็บกินอย่างเดียว
    หญ้ากะบ่เสียบ่ดายเขียวก่องกันยุ้กับผักแคเตี้ยหัวสิงไค้

พี่เขยเป็นคนออกแบบรูปแบบอาคารสถานที่ ด้านหลังออฟฟิซเพิ่นทำเป็นบ่อน้ำและกะเอาปลาของพ่อหลวงมาปล่อย
    ตกยามบ่ายหลังเลิกงานพนักงานคนได่บ่รีบกลับ กะมานั่งตกปลา มีโต้ะม้านั่งเตาถ่านแถมเอโอให้เรียบร้อย แม่นหยัง
    ละเอโอ ไม้อ่อยไฟครับและกะยังมีห้องครัว มีข้าวหอมมะลิจากทุ่งกุลาไว้สำหรับพนักงานให้หุงหาตามอัธยาศัย
    เพิ่นจ่ายเงินเดือนพนักงานผู้จั้กบาทบุ๊ละ มื้อสามร้อยตามกฏหมายนั้นละครับไผอยู่ใกล้กำลังหางานกะลองสอบถามเบิ่ง
    ตามที่เห็นทางไลน์เพิ่นเลี้ยงพนักงานจิ้มจุ่มหมูกระทะอยู่เป็นประจำบ่ต้องแชร์ ทางผมบ่แชร์ผลลัพธ์กินแล้ว..ผิดกัน
    ผมว่ากะเป็นองค์กรเล็กๆ ที่ใส่ใจดูแลลูกน้องพนักงานดีพอได้ครับ แสดงให้เห็นถึงความมีน้ำจต่อกันลูกจ้างนายจ้าง

เที่ยวอีสาน

หลังจากได้ไปเที่ยวแล้วกะติดใจครับ อยากไปอีก บอกเจ้าของว่าเฮาต้องทำงานต้องเก็บเงินเพื่อที่จะมีเงินไปเที่ยว
    ต่างประเทศยามสิ้นปี สี่ห้าปีไปเทื่อหนึ่งกะดียุ้เด้ ลาวเขมรพอได้โพสท์อ้างหมู่ทางไลน์นำแน่ พ้อว้อมาเที่ยวได่
    กะมีต้ะป่าแตง ซวนต้ะหมู่ปลูกเห็ดปลูกแตงจนรวยจนบ่มีหม่องสิไว้เงิน เว้ามันง่ายแต่เฮ้ดตี้มันยาก

ภรรยาบอกว่าหนูอยากไปกราบหลวงปู่สนธิ์ สุรชโย วัดท่าดอกแก้วเหนือ อำเภอท่าอุเทน นครพนม ฮึ..มาซงไกลแถะน้อ
    หลังจากศึกษาเส้นทาง ตัดสินใจว่าไปกราบพระธาตุประจำวันเกิดที่จังหวัดนครพนมให้ครบ เช้กราคาโรงแรมที่พัก
    ถูกกว่าทางใต้เท่าตัวครับ แต่งของใส่รถเติมน้ำมันเต็มถังแล้วกะไปกันสองคน
    ออกจากรังสิตไปบุรีรัมย์ ตื่นเช้าออกจากบุรีรัมย์ไปสุรินทร์ จากสุรินทร์ไปหาพระยาคันคากที่ยโสธร แวะบุ่งลิงกู่ตะโกนา
    ไปทรายมูล กุดชุม ไทยเจริญ เลิงนกทา บ่ได้แวะบ้านซ่งแย้ย้านค่ำก่อนถึงที่พัก แวะไปไหว้พระธาตุชัยมงคลผาน้ำย้อย
    ไปวัดคีรีบรรพรต ภูจ้อก้อ กราบหลวงปู่หล้า และกะไปนอนที่โรงแรมเปิดใหม่ริมโขง เวียงโขงมุกดาหารครับ ห้องบ่แพง

กินข้าวแลงริมน้ำโขงตรงข้ามเมืองสะหวันเขตกับต้มยำปลากดคลังผัดขี้เมาปลาบึกเพิ่นว่าสั้น ลีโอหนึ่งขวดเกือบบ่เบิด
    ล้าขับรถ แม่น้ำโขงกว้างใหญ่น้ำเต็มตลิ่งเห็นแล้วสะออนและงึดนำ ภาคอีสานแห้งแล้งขาดน้ำและทำให้คนอีสาน
    ทิ้งบ้านทิ้งซ่องหนีเข้ากรุงเทพฯเข้าโรงงานห้างร้านจนเกลี้ยง ได้จั่งได่ เบิ่งแม่น้ำโขงไหลเต็มตลิ่ง

เบิ่งขี่ตะเวนขึ้นเหนือแม่น้ำโขงหน้าโรงแรมตามมาด้วยเสียงพระตีกลองจังหันจากฝั่งลาว เป็นบรรยากาศที่คสาสสิค

ไปเลาะเบิ่งหอแก้วมุกดาหารแล้วกะเลยไปใส่งายที่ธาตุพนมโดยใช้ถนนเส้นเลาะน้ำโขงผ่านสะพานมิตรภาพแห่งที่สอง
    แวะวัดสองคอน วัดคริสต์ อำเภอหว้านใหญ่ แวะแก่งกะเบา ไปถึงบ้านน้ำก่ำก่อนเข้าเมืองธาตุพนมเห็นสวนผักเขียวชอุ่ม
    เพิ่นปลูกผักมันแกวตะเภาริมแม่น้ำโขงครับ เป็นตาออนซอนของเพิ่น แล้วกะเลาะเข้าเมืองธาตุพนมหากินก๋วยเตี๋ยวญวน
    หลังจากกินต้มเส้นกลิ่นหอมกะไปไหว้องค์พระธาตุพนม ผมไปวันปกติคนหลายครับรถบัสรถทัวร์แล่นสวนกันเป็นระยะ
    ออกจากพระธาตุพนมไปอำเภอนาแกไปไหว้พระธาตุศรีคุณ กลับมาอำเภอเรณูไหว้พระธาตุเรณูแล้วเลยเข้านครพนม
    ตั้งใจสิแวะกินเมนูปลาน้ำโขงที่หาดแห่ แต่หาหาดแห่บ่พ้อถามเพิ่นว่าผ่านมาไกลแล้ว เอ๋า สงสัยน้ำท่วมหาด
    ไปถึงนครพนมยังบ่ค่ำ ไปต่อยังอำเภอท่าอุเทนไปไหว้พระธาตุท่าอุเทน พระธาตุประจำวันเกิดของสาวขะแมร์เพิ่น
    แล้วกะเลยไปต่อไปถึงวัดท่าดอกแก้วเหนือ ไปไหว้หลวงปู่สนธิ์ สุรชโย สมตามความมุ่งมาดปรารถนาของภรรยา
    แล้วกะกลับมานอนที่ตัวเมืองนครพนม เดี่ยวนี้แต่ละตัวจังหวัดมีโรงแรมที่พักดีๆ ราคาบ่แพงเกิดขึ้นมากมายครับ
    ถ้าบ่แม่นช่วงเทศกาลบ่ต้องกังวลเรื่องที่พัก แต่กะแน่นพอสมควรครับต้องการวิวริมแม่น้ำต้องจองหรือฟ่าวหาแต่หัวค่ำ
    บ่ซั่นกะต้องยอมจ่ายอีกราคาพวกรีเวอร์ไซด์ค่ายต่างๆ พันห้าถึงสามสี่พันพุ้นละ

หาที่กินข้าวแลง วนไปวนมาอยู่หลายรอบครับ เพราะบ่ฮู้จักสถานที่และราคา ต้องการกินปลาน้ำโขงในราคาสบายๆ
    สุดท้ายกะได้ที่จอดรถริมทางริมโขง พร้อมกับบ้านไม้สีเหลืองเพิ่นเขียนว่าบ้านฮักเฮาส์นครพนมนิละครับบ่แน่ใจ
    ผมมักต้มยำปลาใส่บักขามส้ม ถามเพิ่นว่ามีต้มยำปลาเผาะจร้า และจิ้มจุ่มปลาลำโขง อึ่มดีครับลองเบิ่ง

เป็นร้านในรั้วบ้านเพิ่นนั้นละครับ ติดถนนเรียบแม่น้ำโขง จอดรถริมถนนริมโขงได้เลย
    จุ้มจิ่มปลาน้ำโขง บ่รู้จักชื่อปลา ต้มยำปลาเผาะ ยำรวมมิตร แถมข้าวต้มกุ้ง มานำกันสั่งไปคนละวัดเมนูกะดาย
    ลีโอหนึ่งขวดใหญ่ๆ น้ำแข็งน้ำเปล่า เช็กบิลห้าร้อยเอ๋าเช็กผิดบ่น้อ เจ้าของร้านอัธยาศัยดีเพิ่นว่าบ่ผิดครับ
    ได้ลองแล้วต้องไปอีกครับ ร้านเก่านี่ละ รดชาดตามที่ผมมักเลย ลูกค้ากะบ่หลายบ่หน่อยมีสองโต้ะเงียบบุพลุกพล่าน

เห็นแล้วอิจฉาไทยญวนชาวนครพนมทางวิ่งปั่นจักรยานเลาะริมแม่น้ำ สารคามบ้านผมมีบรรยากาศแบบนี่นำเพิ่นแน่กะดี

ครับได้เปิดหูเปิดตา เท่าที่เห็นคร่าวๆ นครพนมเป็นเมืองที่น่าอยู่ครับ
    ไหว้พระธาตุนครและวัดริมโขงอีกสองสามวัด ย่างเล่นริมน้ำโขงแล้วไปแวะบ้านลุงโฮ แวะพิพิธภัณฑ์โฮจิมินห์
    เดินทางต่อไปสกลนครครับ แวะไหว้พระธาตุมหาชัย ไปแวะพิพิธภัณฑ์ไทยโซ่ อำเภอกุสุมาลย์ เป็นตาเบิ่งครับ
    กุสุมาลย์ โพนนาแก้ว ซื่ออำเภอเพิ่นม่วนเนาะครับ บ้านผมนาข่า นาดูน นาเชือก บรบือ กะม่วนคือกันละว้า
    ไปท่าแร่แล้วกะเลี้ยวขวาขึ้นเหนือไปอำเภอนาหว้าไปไหว้พระธาตุประสิทธิ์ กลับมาไหว้พระธาตุเชิงชุม
    กินก้วยเตี๋ยวลูกชิ้นต้มยำในเมืองสูตรสกลนครแซ้บรสชาดดีครับ แล้ววกกลับมาภูพาน ไปเบิ่งนกยูงในภูพานชั่วโมงนึ่ง
    แวะไปสันเขื่อนน้ำพุง ตั้งใจลัดเลาะไปออกทางบ้านลุบเลาสร้างค้อ ตามจีพีเอสไปกลายเป็นทางดินทรายออดหลอดๆ
    บุ๋ป่าอ้อยป่ายางเพิ่นไป พากันตัวสั่นทัวๆ ตะเวนกะสิตกดิน บร้าจีพีเอสบางเทื่อบ่เป็นตาป่วงไปนำมันดอกเว่ย จั้กอิหยัง
    จั้กหง่าไผ่หง่าเล็บแมวขูดข้างรถ ได้กลับคืนทางเก่าครับมาค่ำอยู่กาฬสินธ์ ข้างแรมยุ่กาฬสินธุ์โรงแรมในเมืองเกือบเต็ม
    ตื่นไปกินข้าวงายยุ้เขื่อนลำปาว ไปย่างหาดดอกเกดน้ำใสดีครับ ไปสวนสะออนโชคดีเห็นงัวแดงเป็นฝูง

หาดดอกเกดเขื่อนลำปาวน้ำใสบ่ต่างจากทะเลทางใต้ของไทย

ออกจากสวนสะออนไปภูกุ้มข้าวไปเบิ่งไดโนซอร์พิพิธภัณฑ์สิรินธรแล้วกะเลยไปเบิ่งอุโบสถไม้ใต้น้ำเขื่อนลำปาว
    พระเจดีย์วัดพุธนิมิตรภูค่าว กลับมาข้ามสะพานเทพสุดา ออกไปหนองกุงศรีห้วยเม็กว่าสิมาแวะอ้ายช่างเซียง
    อยู่บ้านหัวนาคำ อำเภอยางตลาด กะค่ำก่อน ช่างเซียงเพิ่นมีงานแกะสลักยุ่วัดบ้านหัวนาคำตามเห็นในเฟสเพิ่น
    ตะเวนตกดินยุ่ยางตลาด ฟ้าวกลับบ้านสารคามแวะซื้ออ๋ออิปูใส่ผักซียู่ตลาดแลงบรบือไปใส่แลงบ้าน

นอนคืนสารคามเป็นคืนที่ห้าของการหยุดงาน ตื่นเช้าเอาถ่งข้าวสารขึ้นรถ ออกจากบ้านมาแวะป่าดูนลำพัน อำเภอนาเชือก
    เบิ่งอิปูแป้งทูลกระหม่อม ฮูปูเต็มป่าพรุ เอาใบหญ้าคาล่อให้ปูหนีบแล้วค่อยๆ ดึงขึ้นมาเบิ่งครับ โชคดีสิเห็นก้ามและตาปู
    แล้วกลับยังบุรีรัมย์ ผ่านไอโมบายบ่แวะเพราะเหมิดเงินญ้อนหลายแล้ว ไปแวะอ่างเก็บน้ำห้วยจรเข้มาก เบิ่งนกเป็ดแดง
    นกอีโก้งและกะศูนย์เพาะพันธ์นกกระเรียนไทยครับ เห็นนกกระเรียนไทยหลายโตฮ้องสนั่นหวั่นไหว เสียดายกล้องซูมบ่ได้
    เลาะไปนำหมู่บ้านพ้อทางเป็นโสก สมัยนี้แล้วรถไฟเขาไปแล่นเทิงฟ้า แต่ทางสำหรับสัญจรของไทยบ้านยังเป็นหลุมเป็นโสก
    แวะซื้อกล้วยทอดและสอบถามไทยบ้านเพิ่นว่าถนนพังมาโดนแล้วลำบากพอสมควรฝากอ้ายซ่อยเป็นปากเสียงให้แน่
    บ้ะ เขากะฆ่าข่อยถ้อนตั้ว แนมเบิ่งแววตาไทยบ้านแล้วน้ำตาตกในครับ ประเทศไทยใกล้ตัวอำเภอทางบ่น่าสิฮ้างปานนี่

ภาพเมื่อกลางเดือนธันวาคม ปี 2559 ครับ หากตอนนี้ดีขึ้นแล้วกะดีใจนำถ้ายังบ่ดีให้สงสารชาวบ้านแน่เด้อครับ

แวะเบิ่งนกน้ำและนกปากห่างยุ่อ่างสนามบินน้ำติดตัวอำเภอประโคนชัยก่อนกลับบ้านที่เขาพนมรุ้ง นกปากห่างขี้เหม็นคัก
    ไปล่องอิสานซีกตะวันออกหลายมื้อหลายคืนแต่ถือว่าเวลายังบ่เพียงพอไปพอสากๆ พอฟ่าวๆ สิเบิ่งอิหยังกะบ่เต็มที่
    เที่ยวหน้าค่อยว่ากันใหม่ เที่ยวหน้าตั้งใจสิขึ้นกาบด้านซ้ายของอีสานเพชรบูรณ์ ชัยภูมิ เลย หนองคาย บึงกาฬโซ่พิสัย
    และเที่ยวต่อไปกะไปศรีสะเกษ อุบลฯ โขงเจียม อำนาจทางนี่ครับ ไปยามฝนป่าข้าวเขียวๆ และเบิ่งน้ำตกงามๆ

อยากไปเที่ยวต่อชาร์ทแบ็ตไปเรื่อยๆ คือมิสเตอร์ฮอทเซีย แต่เงินเบิดเวลาเบิดต้องกลับมาทำงานเก็บเงินตั้งหลักใหม่
    จากรังสิตไปถึงท่าอุเทนกลับมารังสิต สองคนเบิดเงินไปหนึ่งหมื่นบาทครับ กินง่ายๆ นอนโรงแรมห้องถูกๆ ของฝากได้ฟอย
    ค่อยแล่นบ่ฟ้าวความเร็วบ่เกินร้อยซาว เติมน้ำมันรถรวมสี่พันห้าร้อยกับระยะทางสองพันสองร้อยกิโลเมตร รถอีซูซุออลนิว

อยากไปเที่ยวต้องเก็บหอมรอมริบ

กลับมาทำงานต่อครับหลังจากลาหยุดไปเที่ยวหนึ่งสัปดาห์ แต่บ่ได้บอกหัวหน้าว่าไปเที่ยวเด้บอกว่าไปทำธุระสำคัญ
    ที่ต่างจังหวัด บ่ว่าแบบนั้นเพิ่นสิบ่อนุมัติ คนไทยส่วนใหญ่ทำงานค่าแรงขั้นต่ำส่วนหนึ่งมีรายได้เพิ่มมาอีกเล็กน้อย
    ถ้าเป็นค่าแรงรายวัน วันละสามร้อยวันหยุดบ่ได้ พูดถึงคนที่มาจากต่างจังหวัดเข้ามาทำงานในกรุงเทพฯแบบผมนี่
    บ่มีบ้านพักอาศัยต้องเช่าบ้านเช่าห้อง ค่าห้องอย่างขี่ล่ายบ่ติดแอร์กะตกอยู่ระหว่างพันห้า ค่าน้ำค่าไฟหน่วยละสิบสิบห้า
    สองคนผัวเมียตกเดือนละสองสามพันครับ ค่าห้องพักน้ำไฟ มาเบิ่งเรื่องอยู่เรื่องกิน ห้องพักแคบๆ ทำอาหารบ่ได้อย่างดี
    กะต้มน้ำลวกไวไว หรือหุงข้าวกินกับกับข้าวถุงคาบแลง ตอนเช้าตอนเที่ยงไปกินข้าวที่ทำงาน ราคาข้าวราดแกงจานหนึ่ง
    เดี่ยวนี้สามสิบห้าสี่สิบบาทกินแบบพอโหย่ๆ สำหรับผู้ทำงานใช้แรง น้ำ เครื่องดื่ม กาแฟ รวมบ่ต่ำกว่าเจ็ดสิบบาทต่อคน
    ต่อคาบ วันหนึ่งสามคาบ เฉพาะค่ากินตกผู้ละร้อยห้าสิบถึงสองร้อยบาท ผู้สูบบุหรี่จิบเบียร์ยาดอง สามร้อยเกี้ยงมินลื่น
    แนะได้มื้อสามร้อยใช้เบิดสามร้อยสิเหลือจ่ายค่าห้องติละ ครับ ค่าห้องนอนค่าน้ำค่าไฟ ค่าโทรศัพท์ กู้เงินดอกครับ
    นี่ยังบ่ได้ส่งทางบ้านเด้ กู้เงินดอกนอกระบบร้อยละซาวครับ โฮ้บ่มีดอกเว้าโพ้ดหลาย มาเบิ่งให้เห็นกับตาบ่ละครับ
    ค่าแรงรายวันสิเป็นกลุ่มพนักงานเข้าใหม่ ลูกจ้างผู้รับเหมา ก่อสร้าง เข้าออกง่ายบ่มีสวัสดิการ อย่างดีกะประกันสังคม
    แล้วสิเก็บหอมรอมริบได้ติ ตามที่ผมเห็นยุ่ทุกมื้อผมว่ายาก แถมแรงงานกลุ่มนี้สิมีการเบิกเงินเถ้าแก่ล่วงหน้าเป็นประจำ
    ส่วนผู้ที่มีรายได้ประจำเป็นเงินเดือนเดือนละหมื่อนสองหมื่น ถ้าผู้บ่มีลูกมีเต้าบ่กินหลายกะได้ผ่อนรถหรือผ่อนบ้าน
    กะบ่เหลือเก็บอีกละสัญญาสามสิบปีผ่อนบ้านรถกะเต็มแม็กแปดสิบสี่งวดจักยามได่บุ๊ แถมบัตรเงินสดบัตรเครดิต
    ประกันชีวิตต้อนหน้าต้อนหลังหนีบ่ออกสุดท้ายกะได้เฮ้ดได้กดของเขา กดไปกินชาบูสุกี้เที่ยวตลาดน้ำตี้ละเพิ่นมีรถแล้ว
    ผู้มีลูกช่วงลูกกำลังเติบโตเรียนหนังสือถือว่าลำบากเลยทีเดียว ถ้าไผได้ทำงานดีองค์กรดีบริษัทดีรายได้ดีถือว่าโชคดีครับ
    ผมมีรายได้พอได้กินได้ใช้ไปแต่ละเดือนเหลือเก็บแน่กะเงินโบนัสครับ อยากไปเที่ยวกะต้องกัดฟันชาบูสุกี้บ่แนม

ถือว่าลำบากสำหรับผู้ใช้แรงงานชาวไทยที่สิมีเงินเหลือเก็บพอสิได้ไปเที่ยว สิบปีซาวปีผมบ่ได้ยินว่ามีผู้ได่ได้ไปเที่ยว
    ต่างประเทศด้วยรายได้จากการทำงานเป็นลูกจ้างในบริษัทหนึ่งๆ หรือในโรงงานใดๆ แล้วผมสิได้ไปเที่ยวอีกบ้อน้อ

ปลูกผักบนคันนา

เห็นกระเทียมราคาแพงเกินทำให้คิดหลาย เป็นหยังมันค่อยแพงปานนั้นตอนผมเป็นเด็กน้อยเห็นซุมเอื้อยเพิ่นพากัน
    ไปปลูกยุ่คูสาน้ำวัดยามเดือนสิบสองใส่เดือนอ้ายเดือนยี่บ่เห็นว่ามันสิปลูกยากน้า หาบน้ำรดอย่างหลายกะโพลิดอน
    บ่เห็นว่ามีการซื้อขายกัน ไผบ่มีกะขอกันซื่อๆ นิหละ ยังจำได้ดียุ่ครับ บาดสุ่มื้อนี่มาคือจั่งกะด้อแท้แค่หัวผักเทียมซือๆ

และกะจำได้ว่าปีก่อนพู้น พ่อสาวขะแมร์เพิ่นไถเกรดนา ผมกลับไปพ้อขี้ดินคันแทพุ่ก่วยย่วย เป็นลูกเขยสิแนมเบิ่งซื่อๆ
    บ่คือเนาะจำเป็นบ่มีป่องอ้างป่องไปกะเลยต้องแบกบักจกย่างตากแดดไปเกลี่ยให้เพิ่น ดินซุ่มๆ เกลี่ยไปคิดพ้อเจียไต๋
    ถิ่มบักจกขับรถเข้าอำเภอไปได้ซองในเมล็ดพันธุ์ผักมาเจ็ดแปดซอง ซองบักโมบักแตงจิงบักถั่วพุ่มและในข้าวโพดหวาน
    เกลี่ยดินไปขุดเป็นหลุมไปนำ สาวขะแมร์หยอดในผักตามด้วยตีนเหยียบแน่นๆ บ่ต้องใส่ปุ๋ยใส่ฝุ่นรองพื้นให้ยากครับ
    เป็นหยังคือบ่ใส่แน่ละ บ่ๆ ต้นน้อยมันสิลวกตาย ที่จริงค้านครับมันฮ้อนนานแล้ว

ปีก่อนนั้นแล้งจนข้าวตายครับ สองเดือนฝนบ่ย้อยบ่ตก ภาพถ่ายจากเครื่องเอสุสบ่ค่อยงาม
    ผมกลับไปย่างส่องเบิ่ง ป้าด ขนคิงลุกบ่น่าเชื่อสายตาตัวเอง บักถั่วจนฝักแก่บ่มีไผมาเก็บไปกิน
    เก็บบักถั่วพุ่มได้ประมาณสองโล บักแตงจิงกับบักโมน้อยผมตีราคาสินค้าไปหนึ่งร้อยบาทได้ทุนคืนแบบฟรีค่าแรง
    บักโมน้อยหลายคักแต่อีกามาจิกมาตอดเบิดเหลือได้มาต้มกินกับแจ่วบองสามสี่ลูก
    คิดถึงหัวผักเทียมโลสามร้อย มันบ่ส่ำยากปานได่น้าส่ำสิปลูกอยู่ปลูกกินนี่แหมะ บาดซื้อเขามาโพ้ดแถะ
    กระเทียมไทยกลีบเล็กเห็นราคาจนอยากอายได้ถอยคืน หนีมาอยู่บ้านปลูกผักในคันแทนาซ้ะดีบ้อ

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มลาวสาวขะแมร์; 02-04-2017 at 14:43.

ปลูกมันแกวริมโขง

เว้าเรื่องหนี้เรื่องสินเฮ้ดให้คึดพ้อพ่อใหญ่ที่ปลูกมันเภา ที่ผมจอดรถลงไปซักถามโสเหล่กับเพิ่นมื้อไปเที่ยวน้ำโขง
    พ่อใหญ่หนูจันทร์บ้านน้ำก่ำครับ อำเภอธาตุพนม เพิ่นปลูกมันแกวตะเภา ว่าแม่นมีต้ะบรบือทางนี้เพิ่นกะปลูกคือกัน

พ่อใหญ่หนูจันทร์ปลูกมันเภาหลังเก็บเกี่ยวข้าวเสร็จตอนปลายเดือนกันยายน ปลูกข้าวเหนียว กข10 เกี่ยวไวว่าสั้นครับ
    ตอนที่ผมไปกะกลางเดือนธันวาคมก่อนปีใหม่ มันแกวเริ่มเขียวงาม พ่อใหญ่ตั้งใจสิขุดมันใส่งานธาตุฯช่วงเดือนสาม
    น้ำเพิ่นอุดมสมบูรณ์ดีครับเจาะบาดาลลงไปประมาณซาวเมตรน้ำใสออกสีฟ้าจางๆ ชิมเบิ่งรสชาดดี ดูดใส่ร่องมัน
    ระยะเวลาสามถึงสี่เดือนเพิ่นว่าได้กำไรดีกว่าทำนา ราคาหมื่นละเก้าสิบถึงร้อยซาวมีรถมารับถึงที่
    ไร่นึ่งขายได้สองสามหมื่นยุ่เด้ เพิ่นบอกว่าจั่งซั้นครับ พอกินบ่ละพ่อใหญ่ กะพออยู่ได้ บ่ถึงกับมีหนี้มีสินดอก

เอ...มันไคกว่ารับจ้างค่าแรงรายวันอยู่ในโรงงานตายว่าตั้ว บ่มีหนี้วะนิแมะ

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มลาวสาวขะแมร์; 02-04-2017 at 14:44.

ฮานขี้เหล็ก

น้ำมันโซล่าลดมาบาทหนึ่งพร้อมกับมีธุระได้กลับทางเขาพนมรุ้งอยู่บ่เซา เที่ยวนี้ไปพ้อผักขี้เหล็กพวมป่งใบอ่อนเอ่เล่
    นี่ละองค์ประกอบสำคัญอีกโตในแผนเส้นทางคืนบ้านที่คิดไว้มื้อก่นอิปู ยอดขี้เหล็กเขียวอ่อนแต่อยู่สูงไปจั้กหน่อย
    บ่เป็นหยังต้ะใจประสงค์ซ่งกางเกงกะได้ซื้อนุ่งอยู่ด้อก ใจมุ่งประสงค์ต่อยอดผักขี้เหล็กเทิงฟ้าจั่งได้แบกเลื่อยฮานลง
    แบกเลื่อยยนต์น้อยขึ้นงอยหง่าขี้เหล็กฮานลงมาเคิ่งต้นครับ

ยอดผักขี้เหล็กแดงอ่อนๆ ฮู้ดได้สองถ่งปุ๋ยเอามาเด็ดยอดอ่อนต้มใส่ถุงมากินกรุงเทพฯ ได้สิบถุงเต็มช่องฟิซตู้เย็นพอดี
    แกงถุงนึ่งกินได้สองคาบครับ ถ้าไปซื้อคะเจ้ากินคิดเป็นเงินตกหม้อละร้อยสองร้อยพุ้นเด้ สิบถุงเงินพันกว่าค่าน้ำมันพอดี
    นอกจากผักขี้เหล็กยอดอ่อนๆ ต้มแล้วกะยังมีปลาร้าสับ มีไก่สดแช่ลังน้ำแข็งติดท้ายรถมาเป็นประจำ เงินที่สิจ่ายส่วนนี้
    ได้เหลือหยอดกระปุกไว้ครับ แกงผักขี้เหล็กห่อกับข้าวเจ้าไปกินโรงงาน ความฝันที่จะได้ไปเที่ยวเริ่มเห็นแสงมาอีก

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มลาวสาวขะแมร์; 02-06-2018 at 13:16.

นักการภารโรง สัญลักษณ์ของ บ่าวคนเดิม
    Amphoe Det Udom
    เว้าเป็นตะแซ่บแท้ละท่าน...ใส่ภาพยนต์วัว นำยุบ่

ภาพบ่ขึ้นเด้อท่าน

กระเทียมราคาแพง

ผมไปโลตัสแวะซื้อของใช้ ถ้าร้านค้ารายย่อยต่างๆ มีที่จอดรถสะดวกติดป้ายราคาสินค้าคือห้างผมกะสิจอดซื้ออุดหนุน
    ที่เลือกโลตัสรังสิตเพราะการเดินทางที่จอดรถสะดวกที่สุดสำหรับผม ผมไปซื้อบักแตงร้านมาตำครับ เนื่องจากว่าอ้วน
    คอเลสเตอร่อนสูงบ่รู้สิกินอิหยังดี กินตำบักแตงนี่ละบักนาวพวมถูก ดีหน่อยหนึ่งครับทำงานมาซาวกว่าปีผ่อนบ้าน
    ราคาเก้าแสนพอได้ตำครกตำสากบ่รบกวนบ้านอื่นห้องอื่นเพิ่น ผมมักย่างเลาะ เบิ่งราคาหมูไก่ปลาอิฮือปลานิลผักผลไม้
    อยู่ในห้างคะเจ้าติดราคาไว้ทุกอย่างเนาะครับ แต่บ่ค่อยซื้อดอกมันแพงบักโมหน่วยบ่ใหญ่ตกหน่วยละร้อยสองร้อยกะมี
    บักแอ้ปเปิ้ลหกหน่วยน้อยๆ เงินร้อยปิวแว่น นึกถึงค่าแรงมื้อสามร้อยซาว ได้บักโมกับบักแอ้ปเปิ้ลหิ้วเอาะเยาะเมีย

ยิ่งกว่านั้นไปเห็นกระเทียมไทยบ่แม่นกระเทียมโทน ชนิดแกะกลีบใส่ราคาไว้กิโลกรัมละสองร้อยเก้าสิบเก้าบาทครับ
    ป้าด อิพ่ออิแม่ ราคานี้มาโดนนานหรือผมพึ่งเคยเห็นกะบ่ฮู้แต่ผมว่ามันแพงเกินไปไหมสำหรับคนไทยส่วนใหญ่ที่มี
    รายได้เฉลี่ยเดือนละบ่หลายบาท และกระเทียมไทยกะเป็นพืชผักสวนครัวที่คนไทยปลูกขายให้คนไทยซื้อกินกัน
    คันว่ามันแพงกะอย่าซื้อผู้ลังคนอ่านแล้วเริ่มสิหนหวย จ่มหยั่งกะด้อบ่พอใจเขากะบ่บังคับให้ซื้อตั๊ว
    แม่นข่อยบ่เถียง เจ้ากะเว้าได้ละเพราะเจ้าบ่มักกินลาบคือข่อย ลาบงัวไทยน้อยกับกระเทียมฝรั่งเจ้าว่ามันสิเข้ากันยุ่ติ

อึ่มเฮ้ดงานเบิดมื้อได้กระเทียมกิโลหนึ่ง ซ่ำนี้บ้อค่าหยาดเหงื่อต้ะเช้าจนค่ำส่ำกลีบกระเทียมในถ่งนิบ้อ
    เอ๋าอย่าคึดหลายบ่ได้กินเป็นโลดอกกระเทียมอย่างหลายกะสองสามกลีบพอมันมีกลิ่นถ้อนละ

อยากไปเที่ยวอีกอันหนึ่งกะต้องบ่ซื้อกระเทียมไทยกินครับ เปลี่ยนเป็นกระเทียมนอก กินผักโลตัสยามแลง

หนี้สิน

ผมทำงานในองค์กรแห่งหนึ่งมานานพอสมควร เริ่มจากค่าแรงขั้นต่ำวันละ 110 บาท จนปัจจุบันค่าแรงขั้นต่ำเพิ่มขึ้น
    มาถึง 300 และ 320 ในวันนี้ ทำงานเป็นพนักงานในไลน์ระดับที่บ่ต่ำบ่สูง เป็นผู้ที่ทำงานอยู่หน้างานช่างซ่อมหน้าเครื่อง
    ผมมาจากบ้านนอกเป็นลูกชาวนามักดำมักไถ ฮู้จักผู้ได๋ที่เป็นลูกชาวนาเลี้ยงงัวเลี้ยงควายมาก่อนกะสิมักเว้านำคะเจ้า
    คนปทุมฯ ภาคกลางมีน้ำมีคลองปลาหลายมีต้ะโตใหญ่ๆ กะมักส่อเพิ่น ปลากาปลาม้าเป็นโตจั่งได่ยุ่สารคามบ่เคยเห็น
    เอ๋าบ่มีที่สิไปปุกเฮียนสร้างบ้านหม่องได๋ละเพิ่นสิไล่หนีติทางบ้านผมมีที่ปลูกบ้านกันทุกคน ไม่มีก็ปลูกได้ปลูกริมคลองได้
    บ้านผมมีต้ะเถียงนาถ้อนแหล้วตั้งค่อม่อยุ่ริมห้วยริมคลอง อยู่ริมคลองแล้วจะทำนาที่ไหนเอาข้าวที่ไหนกิน ก็ซื้อกินซิ
    ไม่เป็นไรซื้อแต่ข้าวเนาะปลาไม่ต้องซื้อ เวลาพี่ทำกับข้าวก็จับปลาในคลองมาทำได้เลย จะบ้าจะเอาเวลาที่ไหนไปจับ
    ต้องออกจากบ้านแต่เช้ามาทำงานกลับถึงก็ค่ำแล้วแถมรถติดยังกับอะไร ถ้าพี่อยากกินปลาละ ซื้อโลตัสบิ๊กซีซิปลาสดๆ
    พี่ไม่ซื้อรถขับมาทำงาน ไม่มีที่จอดแถมรายได้แค่นี้ค่าแรงรายวันจะเอาที่ไหนผ่อน นี่เงินออกวีคสิ้นเดือนต้องจ่ายดอกเขา
    เงินพี่ออกเป็นวีคหรือครับ เป็นวีคซิเป็นเดือนตายกันพอดี พี่กู้ตังค์กับใคร โอ้ยเยอะแยะมีคนปล่อยเยอะจะเอาด้วยมั้ย
    เขาคิดดอกเท่าไหร่ ดอกยี่สิบถ้ามีบัตรเขาก็ยึดบัตร พี่รับเงินวีคเท่าไหร่ครับ วีคนึงสิบวันสิบสองวันวันละสามร้อยกว่า
    ตกสามพันถึงสี่พันไม่เกินนี้หรอก แล้วพอกินไหม คิดว่าจะพอไหมละ

ครับผมมักส่อมักถามคะเจ้าส่วนมากกะส่อต้ะคนหาเช้ากินค่ำซึ่งเป็นคนส่วนหลายพนักงานรายวันผู้รับเหมาช่างก่อสร้าง
    มีคนหนึ่งมาขอยืมเงินพี่ขอยืมเงินหน่อยผมให้ดอกนะผมจะไปเอาทีวี ผมเอาทีวีไปจำนำไว้พันห้าเดี่ยวเงินออกผมคืนพี่
    ผมไม่มีเงินให้ยืมหรอก ผมมีเงินมาทำงานวันละร้อยเดียวเอง

อีกคนเมื่อวานไม่เห็นพี่มาทำงาน เมา พอดีเงินออกเล่นเหล้าขาวไปสองขวด แล้วไม่จ่ายหนี้เขาละ ไปตัดดอกเขาแล้ว
    แล้วก็จ่ายค่าห้องค่าน้ำไฟเติมโทรศัพท์ถึงได้เหลือซื้อเหล้ากินงัย แล้วจะเอาอะไรกินต่อ เดี่ยวเบิกลูกพี่ล่วงหน้าสักพันห้า
    บ้ะ มาคือใจแถะละ เบิกเงินโบนัสสิ้นปีมากินก่อนเส้ย เกิดปีหนี้โบนัสบ่มีสิบ่จังปานหยังติ

ผมคลุกคลีอยู่กับทีมงานทุกมื้อครับ ทุกคนต่างกะมีปัญหาเป็นของตนเอง ผมกะมีของผมแต่หนี้สินบ่หลายปานได๋
    พอได้อยู่ได้กินเดือนชนเดือนไป หลูโตนผู้รับจ้างหาเช้ากินค่ำหลูโตนตัวเองที่ผัดบ้านเมืองมาอาศัยบ้านเพิ่นหาอยู่หากิน
    ผมซอมเบิ่งคนที่ทำงานค่าแรงรายวันหลายๆ คน เป็นต้ะเห็นใจครับประเทศไทยค่าครองชีพที่คนไทยแบกรับอยู่ในปัจจุบัน
    ค่าแรงขั้นต่ำสำหรับคนไทยผมว่าต้องมื้อละเกือบพันครับถึงสิทำให้คนไทยอีกหลายคนเลิกเป็นหนี้นอกระบบได้

เอ๋า โตไผโตมันละเด้อไผกะยากพอไผ ถือเสียว่าเกิดมาใช้เวรใช้กรรมผู้โชคดีกะถือเป็นกรรมม่วนไป