หัวข้อ: ปัญหาของพิณ

ท้าวขูลู
    Guest

ดูวีดีโอ YouTube ออนไลน์ ปัญหาของพิณ

พิณไฟฟ้าของผม สาย 1ยามดีดเสียงมันแตก จะแก้ได้จังได๋ครับ อาจารย์ หรือว่าผู้ที่มีความฮู้ ซ่อยแนะนำแนครับ

ทีมงานกลองยาวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ มือพิณน้องใหม่
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ท้าวขูลู
    พิณไฟฟ้าของผม สาย 1ยามดีดเสียงมันแตก จะแก้ได้จังได๋ครับ อาจารย์ หรือว่าผู้ที่มีความฮู้ ซ่อยแนะนำแนครับ
    อาการที่ดีด แล้วเสียงแตก
    กะเป็นได้หลายอย่างครับ คอนแท๊ค(ปิ๊คอับ) กะเป็นได้คือว่า ตัวคอนแท๊ค(ปิ๊คอับ)เองสิด้อยความสามารถในการรับเสียงสูง เพราะว่า สายที่1 เป็นสายที่ดีดแล้ว ออกมาเป็นความถี่ที่สูงที่สุด จึงเฮ็ดให้เสียงของสายที่1 แตกพร่า
    เครื่องเสียงท่านเอง เครื่องเสียงท่านเองมีปัญหากับเสียงสูง หรือบ่ เช่นท่านเร่งเสียงแหลมมากเกินไป เลยเฮ้ดให้เสียงอกมา แตกพร่า
    ส่วนปัญหานี้ทีเด็ด และผมคิดว่า อาจสิเป็นไปได้สูง กะคือ เป็นที่สายพิณของท่านเอง สายพิณของท่านอยู่ไกล้ เฟรตเกินไป เวลากดหรือดีดสายเปล่า มันกะสั่นไป ฮะกับเฟรตพิณ หรือ สันของหย่องหน้า หย่องหลังบ่แหลมพอ เลยเฮ็ดไห่ สายพิณเองไปฮะ กับ หย่องนั้น กลายเป็นเสียงแตก ออกมา
    อาการที่ผมเว่ามานี่กะเป็นไปได้ที่สิเกิดขึ้นทั้งเบิด จั่งได๋กะขอให่ท่านตรวจสอบดีๆ สาก่อน เบิ่งให้ละเอียด ถ้าหากสงสัยจั่งได๋กะ ถามมาอีกได้ครับ
    สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

ท้าวขูลู
    Guest
    ขอบคุณครับ คุณมือพิณน้องใหม่ คือสิดีดพิณเก่งน้อครับ จะนำความฮู้ใหม่มาปรับใช้กับพิณ จะได้เสียงดีขึ้น ขอบคุณแฮงๆอีกเทือครับ

ทีมงานกลองยาวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ มือพิณน้องใหม่
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ท้าวขูลู
    ขอบคุณครับ คุณมือพิณน้องใหม่ คือสิดีดพิณเก่งน้อครับ จะนำความฮู้ใหม่มาปรับใช้กับพิณ จะได้เสียงดีขึ้น ขอบคุณแฮงๆอีกเทือครับ
    555+ ผมกะบ่ค่อยเก่งปานได๋ดอกครับ มือใหม่คือกัน ถ่ามีหยังกะถามได้ ผมกะสิซ่อยบอกส่ำฮู้นี่หล่ะครับ ::)::)
    สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเมืองขอนแก่น
    คอนแทค พิณหนิ มันโตละ จ๋ากบาท น้อครับพอ สิฮู่ราคาบ้อครับ...

กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวเมืองขอนแก่น
    คอนแทค พิณหนิ มันโตละ จ๋ากบาท น้อครับพอ สิฮู่ราคาบ้อครับ...
    มีหลายราคาครับ แล้วแต่ คุณภาพ เริ่มตั้งแต่ ร้อยกว่าบาทขึ้นไป จนฮอดหลายพัน ถ่าราคาอยู่ระหว่าง บ่เกิน 500 กะสิพอใช้ เสียงกะถือว่า พอใช้ครับ แต่สิมีข้อเสียคือ ฮัม แล้วกะมีเสียง จี่ๆๆ
    ส่วน ราคาสูงกว่านี้เอาเป็นว่าหลักพันขึ้นไปเลยเนาะ อันนี้ดีแฮงครับ เสียงฮัมเสียงจี่ หายไป แล้วกะมีความสามารถในการรับเสียงสูงๆ ได้ดีแฮงเสียงที่ออกมา ใสปิ๊งๆ เลย(ขึ้นอยู่กับชนิดของ คอนแท๊ก คือกัน)
    ลองเลือกเบิ่งครับ อั่นนี่ตามมักเด้อครับ::)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    Ubon Ratchathani
    ของผมมีตัวราคา 3,800 บาทอยู่ตัวหนึ่ง ยี่ห้อ Dimarzio จาก USA ซึ่งถอดออกมาจากพิณตัวเก่า เพราะมันไม่ค่อยดัง เนื่องจากว่ามันเป็น Pick up แบบพิเศษที่หาช่างต่อ ยากมาก มันถึงจะดังตามมาตรฐานของมัน
    มันว่ามันมี 5 สายสัญญาณ คือ มีสายดิน สายสีดำ สายสีแดง สายสีเขียว และสายสีขาว

จะว่าไปแล้วใครเคยต่อ Pick up ยี่ห้อนี้บ้างอะครับ คือว่าอยากจะให้ต่อให้หน่อย