แกงไก่ใส่หวาย

มื้อนี้ฅนภูไทเอางัวไปล่ามอยู่หัวเฮือน เหลียวเห็นหวายที่ปลูกไว้เลยอยากกินแกงหวาย กะเลยตัดหวายมาแกงใส่ไก่น้อย เป็นสูตรทางบ้านผมเด้อครับ มาเบิ่งวิธีเฮ็ดกันเลยครับ

อันนี้กอหวายอยู่หัวเฮือนครับ

หวายที่ปลอกแล้วกับไก่น้อยที่ถอนขนแล้ว

เอาหวายไปหั่นเป็นท่อนๆแล้วกะผ่าครึ่ง ไก่กะสับเป็นชิ้นๆ

ต้มน้ำยานางให้เดือด แล้วกะใส่ลงไป

ใส่หวายลงไป แล้วกะใส่ข้าวเบือลงไป

ที่ขาดบ่ได้กะคือปลาแดกใส่ลงไป ใส่ผักอีตู่ ผักอีเลิด ปรุงรสตามใจชอบ ยกหม้อลง

ตักใส่ถ้วยเสริฟกำลังฮ้อนๆ กินกับข้าวเหนียว 8)8)8)

ซดน้ำฮ้อนๆ 8)

ปล.แกงหวายสิมีรสขมแหน่จักน่อยเด้อครับ